Neden Şişmanlıyoruz ?

Kontrol edemediğimiz kilo alımının sebeplerinden bazılarını size ileteceğim. Daily Mudras adında bir uygulamadan okuduğum bilgileri aktaracağım. Günlük olarak benzer bilgileri uygulama üzerinden okuyabilirsiniz.

Stres ve gerginlik; Stres ve gerilim psikolojimizi bozup kortizol adlı hormonun salgılanmasını arttıracaktır. Bu hormonun artışı ise obezliğe ve kilo alımına sebep olabilir.

Uyku Eksikliği; Uyku eksikliği hormonların zarar görmesine sebep olabilir ve bu da daha çok hormon salınmasına ve kilo alınmasına sebep olabilir.

İlaçlar; Allerjiyi, depresyonu, stresi, diabeti önleyici ilaçlar ya da hormonal problemler kilo alımına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışıp ilaçların dozajını değiştirebilir veya ilaç alımına yol açan problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Tiroid Problemleri; Hipertiroidi, tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklanır ve kilo alımına sebep olabilir.

Bakteriler; Midemizdeki iyi bakteri sayısı düşükse sindirimimiz iyi olmaz. Bu da yağ birikmesine sebep olur, akabinde açıklanamayan ve kontrol edilemeyen kilo alımıyla sonuçlanabilir. Bknz: Arif’in kefir yazısı

Genetik Faktör; Ailenizde obeziteyle ilgili bir problem yaşandıysa hayatınızın belirli bir döneminde obeziteyle karşılaşma durumunuz olabilir.

Hayat Stili; Fazla ya da az uyumak, egzersiz yapmamak, fazla sağlıksız yemek, alkol veya gazlı içecekler içmek, sigara içmek obezite şansınızı arttırır.

Depresyon; İnsanlar genelde depresyonu yenmek için fazlaca yemek yer. Bu da psikolojik bir yeme probleminden kaynaklanabilir. Kilo alımı yaşanmasına, depresyon ve başka hastalıkların artmasına sebep olabilir.

binge eating disorder ile ilgili görsel sonucu

Eğer sizi şişmanlatan sebebi bulduysanız, bunu değiştirmeye ve gerekirse doktorunuza danışarak çözmeye çalışabilirsiniz.

Bunların çoğunu biliyoruz, bizi şişmanlatmasa da bizi sağlıksız yaptığı kesin. Özeleştiri yapmam gerekirse, stres, uyku ve yaşayış tarzımı düşünürsem çok sağlıklı olduğumu söyleyemem; ama etrafıma göre daha sağlıklı olduğum kesin. Ama insan kendini kendiyle kıyaslamalı. Daha sağlıklı günler görmek üzere 🙂

Neden Şişmanlıyoruz ?” için 2 yorum

  1. Bütün faktörler bu yazıda var sanırım. Kaliteli kaloriler almalıyız. Şekerli ve yağlı tüketim, az hareket etmek ve hormonlar en önemlilerinden sanırım..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s