Kitap – Tanrılar Okulu

Uzun bir aradan sonra Tanrılar Okulu adlı kitapla geri dönüş yapmak istiyorum. Bu kitapla ilgili konuşacaklarım çok, yazacaklarım sınırlı olacak ama elimden geleni yapacağım. Bu kitabı kitapçılarda kişisel gelişim yahut felsefe kategorisinde bulabilirsiniz. Ben herhangi bir kategoriye koymak istemiyorum.Kitap sevgili Ecem arkadaşımın evinde denk gelmem ve bana hediyesi sonucu elime geçti. O zamanlar benliğimle alakalı arayışlar içerisindeydim. Aslında benliğimizin toplum, çevre, aile, arkadaş, ülke, inanç gibi etkenlerle farklı kimliğe büründüğünü, gerçekteki benliğimizi aslında tanıyamadığımızı düşünüyordum. Kitap doğru zamanda elime geçti. Bu önemli çünkü bu kitap zihin olarak hazır olmadığınız zaman size saçma gelebilir, o yüzden sizden ricam hazır olmanız ve onu istemeniz. Siz yeterince hazır olduğunuzda o sizi bulacaktır. Kitap ismi gibi gerçekten de bir okul gibiydi. Sevgili yazarımız Stefano Elio D’Anna hayatta kendi yaşadığı olayları ve çıkardığı dersleri bize aktarıyor. Kitap içerisinde sürekli olarak yazarın ve Dreamer’ın karşılıklı diyaloglarına şahit oluyoruz. Bu diyaloglar öylesine derin ki; kitabı bir roman gibi hızlıca okumak fazlasıyla yanlış olacaktır. Her diyalog üzerine düşünmeli, kafa yormalısınız. Dreamer bize hayatı sorgulatan çok güzel kesitler sunuyor. Dreamer onun yol göstericisidir. Dreamerla olan karşılaşması kendi iç benliğine yönelmesiyle, kendi gerçekleriyle yüzmeşmesiyle oluyor. Hayatta başımıza gelen olumlu ve olumsuz olaylardan bizim sorumlu olduğumuzu, biz neyi düşlersek onun gerçekleşeğini belirtiyor ve yazarı bu zorlu yolculuğa davet ediyor; değişim ve dönüşümün yolculuğu. Bu yolculuk kolay olmuyor elbette, en önemli kurallardan biri belki de kendine karşı samimi olmak ve kendinle, geçmişinle yüzleşmektir. Bu yolculuğun sonunda ise yazar tanrılar okulunu kurmaya karar veriyor ve bu yolculuk süresince topladığı bütün deneyimlerini aktarmaya karar veriyor.

Benim bu kitaptan çıkarımlarımın hayatıma etkisi çok oldu. Doğru şeyleri aldığımı düşünüyorum. Şimdi Dreamer’ın bize verdiği öğütlerden bazılarını yorumlamaya çalışacağım.

IMG_2178

Sayfanın girişinde Dreamer’ın bahsettiği düşlemek için geçmişten kurtulmak gerekir, zihin olarak özgür olmak gerekir. Özgür olmayan bir zihin düşleyemez. Kendi benliğini tanımak gerekir, kendi benliğini özümseyerek insan gerçekten düşleyebilir. Gerçeklik yalnızca düşleyerek ve zamanla olacaktır. Geçmişin seni engellemesine izin vermezsen o zaman düşleyebilirsin ve gerçekliğe ulaşabilirsin.

Kitap böyle bir çok sözleri barındırıyor ve her sayfayı ayrı incelemek gerekir. Bu sebeple kitabı hazır olduğunuzda okumanızı tavsiye ederek, kitabın arka sayfasındaki sözlerle yazımı tamamlıyorum. Teşekkürler.

“Hayat; tıpkı bana yaptığı gibi, sizi de, bir mengenede soluğunuz kesilinceye kadar sıktığında, sizi içinden çıkamayacağınız hayal kırıklıklarına uğrattığında ve hiç bir çıkış yolu bulamadığınızda… işte ancak o zaman bu Kitap, bir anda elinize geçecek ve sizi bulacaktır. Böylece Bireysel Devrim’iniz için, bir insanın hayal edebileceği en büyük maceraya hazır olduğunuzu bileceksiniz: Bütünlüğünüze ve yolunu kaybettiğiniz cennetinize yeniden kavuşmak.

Oluş’umuz yaşamımızı yaratır.
Dış dünyamın kalitesinin daha iyi ya da daha kötü olmasının benim temel sorumluluğum olduğunu, hayatımdaki tersliklerin ve bazen trajik olayların Oluş seviyeme bağlı olduğunu, ve bunların yalnızca, korkularımın, yıkıcı düşüncelerimin ve olumsuzca kurduğum hayallerimin maddeleşmiş halinden başka bir şey olmadığını farkettiğim andan itibaren, şikayet etmekten, başkalarını suçlamaktan, pişmanlık duymaktan ya da kendime acımaktan vazgeçtim.
Bu Kitap, yolculuğumu sizlerle paylaşırken, her hangi bir şey öğretme niyeti taşımıyor. Benim asıl amacım bir yol göstermek ve sizi kendi yolculuğunuza çıkmanız için zorlamak. Ancak bilmelisiniz ki, bu yol, tıpkı akıntıya karşı yüzen somon balığının izlediği yol gibi korkutucu olduğu kadar muhteşem, zor olduğu kadar keyifli, yorucu, ama bir o kadar da gereklidir.”

Düş ve gerçeklik bir ve aynı şeydir.
Düşünüzü, dolayısı ile gerçeğinizi genişletecek 3 yöntem:

  • Korkularınızdan ve olumsuz düşüncelerinizden kurtulmak.
  • Düşmanınızı sevmek.
  • Zamandan bağımsız olmak.

-Stefano D’Anna

07f15c7887d6cc0ee8d64085ea69a637

Kitap – Tanrılar Okulu” için 2 yorum

  1. Dediğin gibi bu kitap doğru zamanda kişiyi buluyor olmalı. Aslında ben bütün kitaplar için böyle düşünüyorum. Doğru zamanda bizi buluyorlar, hatta bazen tekrar tekrar bile buluyorlar. Ben de uzun bir sürede kitabı bitirmiştim. Bazı bölümleri tekrardan okumuş, hatta kitaba sanırım 4 ya da 5 kere başlamıştım belirli bir bölüme gelip anlayana kadar. Tekrar okusam kesinlikle farklı şeyler anlayabilirim; fakat tekrar okuyacağım kitaplar elimde henüz mevcut. Zamanı tekrar geldiğinde beni tekrar bulacağını biliyorum..

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s