Varlığımızın Asıl Sebebi 2

universe ile ilgili görsel sonucu

Arif’in yazısına okunma geldikçe bu başlık kafamda tekrar tekrar alevlenmekte. Şu anda yaşadığım hayattan memnun olmadığım noktalar var, eminim ki hepinizin de vardır. Böyle de olmalı sanırım, kendimizi ileri taşımak ve istediğimiz yerlere gelmek için bir şekilde memnuniyetsizliğimiz olmalı. Ama uzaktan kusursuz gözüken kimi sözde instagram yaşamlarının da kendinden memnun olduğunu sanmıyorum, yani ne için yaşadıklarını bildiklerini de sanmıyorum. Arif’in yazısında dediği gibi daha büyük ev almak, daha lüks arabalara binmek herkesin hedeflerinden biri. Bizi tatmin edecek gözüken anlamsız hedefler..

Sims oyunu gibi hayat yaşıyoruz. Hayatı bitirmek için yaşıyoruz sanki. Düşünüyorum da şu an ortalama insan ömrü ne kadar.. 2016 yılında 72 yaş imiş. Şimdi eğer bu yaş 30 olsaydı biz 16 yıl okul okur muyduk, sonrasında emekli olana kadar haftada 65 saatimizi işe ayırır mıydık ? Yolu ve hazırlanmayı eklediğimizde bende böyle oluyor bu saat. Kafamda o kadar şey var ki nereden devam edeyim bilemiyorum. Bu düşünceler yazarak anlatılmıyor sanki. Varlığımızın sebebinin de yazılara dökülemeyecek bir bilinç boyutunda olduğunu düşünüyorum. Peki bir gün 24 değil de 30 saat olsaydı iş çalışmamızı da günde 15-16 saat yapar mıydık ?

Enerjimizi çok boş şeylere harcadığımızı düşünüyorum. Bir kişi olarak kendimizi kurtarsak bile, dünyada ne kadar kişinin köle olduğunu düşünürsek, bazı tabirlerle modern köle olanlar var okumuş okumamış tüm köle yaşamlarını da katarsak müthiş bir kayıp var ortada.

Teknolojik gelişmelerle geçmişe ve evrene yönelik bilgilerimiz artsa da genellikle tüketim için yaşadığımız sürece bizim bu gelişmelere katkımız oldukça düşük kalıyor. Tüm dünya olarak bir bütünlük sağlanabilse geldiğimiz noktaya çok çok kısa sürelerde gelmiş olurduk ve çok uzak gelişmelere de çok kısa sürede varacak olurduk. Bence varlığımızın sebebini Arif’in de dediği gibi iyi insan olarak çözümleyeceğiz. Ama her türlü iyi insan olmamız gerekiyor. Herkesin birleşip aynı amaca yönelmesi gerekiyor. Herkes birbirine destek olsa, sağlık hizmetleri bedava olsa, ülkelere girişlere yasaklamalar olmasa, dünya vatandaşı olsak, tek bir dil olsa, savaşlar, kavgalar, saygısızlık sevgisizlik olmasa, daha neler neler 🙂

Yazıyı yazarken alttaki deney gelmişti aklıma.

Benim düşündüğüm nokta ruhani olarak bilgisizliğimizin çok yüksek olduğudur. Manevi olarak kendimizi doyurmamız gerektiğidir. Aslında bir noktada benim kişisel memnuniyetsizliğimin sebebi kendimi bu boyutta çok geride görmemdendir. Ama biliyorum ki değişim bir anda olur. Hiç beklemediğimiz bir anda da gelecektir. Ümitliyim.

Sin x = Umut ve Ümit diyerek yazımı x = 90 derecede bitirmek istiyorum.sinx.png

Varlığımızın Asıl Sebebi 2” için bir yorum

  1. Ayni amaca yönelmek gerektigine ben de katiliyorum ama bunun imkansiz oldugunu da gorebiliyorum. En azindan belirli alanlarda ayni amaca yonelebilsek : yasadigimiz yeri guzel yapmak, hak yememek, hak yedirmemek, haksizliga karsi sessiz kalmamak, otekilestirmemek alanlarinda yapabilsek bunu. Oyle alanlar varki bu alanlarda ayni amaca yonelmek herkesin isine yarayacak ama yapamiyoruz. Bence bunun sebebi insanlarimizin ortak paydasinin cok az olmasi. Bir noktada ayni dili kullanmak ayni toprakta yasamak yetmiyor. Bundan fazla ortak paydaya ihtiyacimiz var. Birbirimizi anlayamiyoruz.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s