İşiniz Hakkında Nasıl Daha Olumlu Hissedebilirsiniz ?

Bu yazının özeti ve  başlığının cevabı hayal gücünü kullanmak olacak diyebiliriz. Bu arada okuduğum ve beğendiğim bir yazıyı çevirmiş olacağım bu postta. Bu linkten yazının orjinaline ulaşabilirsiniz. Herkese olumlu olmaları için güç, olumlu olmaları için sabır, olumsuz olduğu durumları anlaması ve değiştirebilmesi için akıl verilmesi dileklerimle..

İş yerimiz endişelere açık bir yerdir. Proje bitiş tarihleri, toplantılar, performans değerlendirmeleri ve benzeri olaylar, bizi kısa vadeli geleceğimizde istenmeyen olumsuz düşüncelere sürükleyebilir. Projemizi müdürün istediği gibi yapamayacağımızı düşleriz, işten çıkartılabileceğimizden endişe ederiz. Gerçekleşmemiş durumları düşünerek olumsuz duygular yayar yokluktan stres doğurabiliriz.

Hayal gücünün beynimizde nasıl çalıştığını ve hislerimizi nasıl etkileyebildiğini anlayabilirsek, geleceğimiz için farklı bir yolu seçebiliriz. Biraz yardımla hayal gücümüzü işimiz hakkında iyi hisler oluşturmaya ayarlayabiliriz.

Beynimiz düşlediğimiz ile gerçekte olanı ayırmada güçlük çeker.

Olayları düşlediğimizde beyin bu olaylar olduğunda davranacağı gibi davranıp gerçekmiş gibi tepki verir. Bu empati kurmamızı ve kendimizi başkasının yerine koymamızı sağlayan ve karşımızdakini anlamayı sağlayan sinir sistemi mekanizmasıdır. Bunu kullanarak kendimizi de daha iyi anlayabiliriz.

Zihnimizde gelecek senaryoları kurgulayarak olaylara karşı nasıl hissedeceğimizi, ne düşüneceğimizi ve nasıl tepki vereceğimizi tahmin etmeye çalışırız. Ve böyle yaparak bu senaryolar gerçekleşse bize neler olacağını deneyimleriz.

Şanslıyız ki bu gücü gelecekte karşımıza çıkacak pozitif şeyleri düşleyerek kullanabiliriz ve böylece stresi azaltabiliriz. Bir çalışmaya katılanlar bu tekniği 14 gün boyunca aralıksız kullanmıştır, başlarına gelebilecek olası güzel bir yemek yemek, işe kabul almak gibi 4 pozitif durumu düşlemişlerdir. Çalışmanın sonunda bu gruptaki bireylerin mutluluklarında yükselme gerçekleşmiştir, olumsuz düşleme yapan ya da rutini düşleyen gruplarda bu olmamıştır.

Patronunuzun sizi kutladığını ve terfi aldığınızı gözünüzde canlandırdığınızda beyninize bu durumlar gerçekleşmiş gibi tepki vermesini söylemiş olursunuz. Yok yere pozitif duygular yaratmış olursunuz. Çok da iyi olur tabi.

Bu durumun nasıl işlediğini anladığımıza göre artık hayal gücümüzü modumuzu yükseltmekte ve iş günümüzü geliştirmekte kullanabiliriz. Aşağıda yazılan 3 tekniği uygulayarak işte pozitif duygular yakalayabilirsiniz.

1. Güne olmasını istediğiniz en mükemmel durumları hayal ederek başlamak

Sabah kalktığınızda dişlerinizi fırçalarken ya da duş alırken birkaç dakikanızı olabilecek en iyi günü yaşayacağınızı hayal ederek geçirebilirsiniz. Nelerle karşılaşacaksınız, kimlerle iletişimde olacaksınız, nasıl hissedeceksiniz.. Bunlar gerçekleştiğinde gerçekten nasıl hissedeceğinizi düşleyip bunu hissedebilmeniz yararlı olacaktır.

2. Yeni olaylardan önce düşleme molası vermek

Müdürünüzle görüşmeden önce ya da sunum yapmadan önce bir an durup herşeyin harika gitmiş olacağını varsayıp düşleyin. Herkes sizin çok etkili bir sunum yaptığınızı düşünecek, fikirleriniz sevilecek, tam olarak nasıl geçeceğini ve sizin nasıl hissedeceğinizi hayal edin. Oluşacak duyguları aklınıza getirip hissetmeye çalışın, en olmadı iyi bir moda girmiş olursunuz.

3. Gününüzü iyi bir yarın düşleyerek bitirmek

Yatağa gitmeden önce yarının nasıl olacağını düşleyin, en iyi nasıl olabilir bunu düşünün. Olabilecek şeyleri düşleyerek kendinizi sınırlamayın, olmasını mümkün görmediğiniz şeyleri de hayal edin. Aptalca hissetmekten çekinmeyin, sadece düşleyin böylece hayal gücünüz de gelişecek ve genel olarak gelecek hayalleri kurmak daha kolaylaşacaktır.

Düşlerimiz her zaman gerçekleşmeyebilir, müdürümüz bizden asla memnun değilse farklı çözüm yollarına gitmek gerekebilir. Siz de her zaman pozitif düşleme yapacak modda olmayabilirsiniz. Böyle anlarda içsel huzurunuzu geliştirmeyi düşünebilir, ya da sahip olduğunuz güçlü yeteneklerinize odaklanmaya ve bunları geliştirmeye çalışabilirsiniz.

Hayal etmek insan zihninin farklı yeteneklerinden biridir. Biraz alıştırmayla hayatımıza pozitiflik katmakta ve mutluluğumuzu arttırmakta kolay bir araç haline gelebilir.

Herkesin kısa sürede deli para kazanması ümitlerimle yazıyı sonlandırıyorum ve mutlu işler diliyorum. Sevdiğimiz işi yapmaktansa işimizi sevmek kısa vadede daha olası gibi geliyor.

iş karikatürü ile ilgili görsel sonucu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s