Dizi – The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill HouseShirley Jackson’ın 1959 yılında yazdığı aynı isimli kitabından uyarlanmış, Netflix‘in yayınlamış olduğu 10 bölümlük bir dizi. Korku filmlerini sevdiğimden midir bilmem “haunting” kelimesine bir sempatim vardır. Bu diziye de sempatik bir yaklaşımım oldu; ama ilk bölümü izler izlemez farklı bir tadının olacağını anladım, yani sempatinin gücüne gerek kalmadan sonuna kadar meraklı ve keyifli bir şekilde izledim.

Buyrun traileri, korku seviyorsanız trailera hiç bakmadan diziyi izlemeye geçebilirsiniz, tereddütsüz..

Dizi aslında devamı gelmeyecek şekilde bitiyor gibi; ama bir şekilde devamı da getirilebilir, şu an için bu karar bekleme aşamasında duruyor.

Kitabını da okumayı planlıyorum; fakat öncesinde sıcağı sıcağına bu diziyi önermek istedim. Kısaca bahsetmek gerekirse dizi bir ev ve orada yaşamış aile üzerinden ilerliyor. Geçmiş ve gelecek aynı zamanda değişimli olarak yer alıyor. İlk bölümlerde kardeşlerden birine odaklı olarak izliyoruz. Sonrasında biraz daha homojen karakter dağılımı izliyoruz.

Özellikle 6. bölümün çekimleri çok hoşuma gitmişti, sonrasında araştırdığımda bu bölümün 17 dakikayı bulan kamera geçişsiz, tek çekim süresi içerdiğini öğrendim. Bu bölümü çekmek için çok uzun ve özenli bir şekilde çalışılmış ve şansın yardımıyla 2 seferde başarıyla tamamlanmış. Hatta son tek çekim bittiğinde kamerayı taşıyan araç bozulmuş ve kısa bir süre önce bozulsa çekime denk gelip kamera geçişsiz olacak çekimi bozabilirmiş.

Altta bu 6. bölümün hikâyesi yer alıyor.

Küçük bir spoiler olabilir ama; dizinin son bölümü, hatta son anları bana Dark dizisini hatırlattı.

İyi seyirler

Dizi – The Haunting of Hill House” için 2 yorum

  1. Geçmiş ve gelecekten bahsediyorsak Dark’ı hatırlatması muhtemel olsa gerek 🙂 Korku film merakmız benzer düzeyde aslında seninle; Conjuring, Anabelle, Insidious vs. konuşuyorduk. Bunu da heyecanla izleyeceğim..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s