Bileklik Yapımı

Merhaba, bu yazımda kız arkadaşımla yaptığımız bileklikten ve hikayesinden bahsedeceğim. Berna kolumdaki bileklikleri görünce eski olduklarını ve yenilemem gerektiğini söylemişti. Ben de birlikte bir bileklik yapabiliriz veya satın alabiliriz dedim. Aslında yapma fikri daha sıcak gelmişti bana, birlikte emek vererek kendi ürettiğin birşey tabii ki çok daha anlamlı oluyor 🙂 Kendisi de aynı fikirde olduğu için yapmaya karar verdik.

Önce ip modellerine baktık internetten ama gezip, incelemenin daha mantıklı olacağına kanaat getirdik. Taksimde bazı dükkanları gezdik, kapak resmindeki bileklik ipinden gördük ama o gün almadan çıktık. O gün benim daha önce taktığım tarçın bilekliklerini bulduk ve birer tane aldık. Bu işi yapan adamın da hayat hikayesini kaleme almışlar, aratınca bulmuştum. Tarçın Bileklik Hikayesi Şu an yeri Şişhane tarafından Galata’ya doğru inen yolda.  Tarçın çubuklarını ince testereyle keserek yan çeviriyor ve birleştiriyor, ortaya güzel şekiller çıkıyor. Ayrıca muhteşem kokuyor, ne kadar zamanla kokusunun etkisi azalsa da.

img_8466.jpg

Sonra bütün enerjimizi toparlayıp bu işi halletmeye karar verdik çünkü tarçın bileklikler bize özel değildi, biz daha bize özel birşey istiyorduk. Yine Şişhane’den Galata’ya inen yolda daha önce girdiğimiz tasarımcıların tezgah açtığı butiğe girdik ve yuvarlak deri süet ipimizi aldık. Clipsleri ve bilekliğin ortasına geçireceğimiz modeli seçmek üzere Eminönü’ne doğru yola koyulduk. Aklımızda orta sembol için gümüş tasarımcısına kafamızdaki sonsuz işaretine benzeyen sembolü yaptırtmak vardı. Eminönü’nden clipsleri aldık ama orada bir kaç esnafa sorduğumuzda, istediğimiz tasarımı yaptırırsak çok fahiş fiyatlar isteyeceklerini söylediler. Biraz umutsuzluğa kapılsak da ipi aldığımız yere geri döndük 3-4 saat sonra ve tekrar her bir tasarımcının ürünlerini incelemeye karar verdik. Sonsuz işareti şeklinde bir çift küpe gördük. Nasıl yaparız, nasıl bilekliğe geçirebiliriz diye düşünürken yapacağımıza inanıp satın aldık. Sonra küpenin sivri ksıımlarını kestik ve törpüleyip ipten geçirdik. Sadece pense ( varsa karga burnu ), meyve bıçağı ve makas gerekliydi, bunlar dışında tutku ve aşk 🙂 Clipsleri de taktığımızda bilekliklerimiz hazırdı. Bize özel, bizim hazırladığımız bir ürün olması çok hoşumuza gitti ve bizi sevindirdi. Together, forever..

Bilekliğin arka kısmını da aşağıda paylaşıyorum.

IMG_8439

Bileklik Yapımı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s