Günlük Rutinlerimizi Değiştirerek Daha Mutlu Olmak

Beğendiğim bir yazıyı Businessinsider sitesinden alıntılayıp size aktaracağım. Tabi bunu yaparken üzerine bir iki kelam katacağım. Aşağıda bahsedeceğim uygulaması 10 dakika vb. sürecek maddelerden bazılarını hayatınıza katarak enerjinizi ve şevkinizi arttırabilirsiniz. Bazılarını da hayata katmak pek mümkün olmayabilir.

  • Düşüncelerinizi ve hislerinizi yazmak

Yazmanın önemi ulaşacağımız noktadan ziyade yazarak kendimizi rahatlatmada yatmakta, korku ve endişelerimiz yazarak bunları kafamızda taşımayı bırakabilir ve çözüme odaklanabiliriz. The Artist’s Way Morning Pages Journal ve Five Minute Journal örnekleri verilmiş, ben de bu yazımda ve bu yazımda yazmak ve yararları üzerine benzer ve ufak önermeler yapmıştım.

  • Yolculuk sırasında konuşmak

Journal of Experimental Psychology, 2014 çalışmasında, yolculuk sırasında muhabbette bulunan kişilerin daha mutlu olduklarını belirtmiş. Anket çalışmalarında başkalarıyla konuşmanın verimliliği azaltacağı yönünde bildirilmler de olmuş. Her zaman ve her yerde olmasa da denemeye değer bir durum. Eminim ki sizin de başınıza bir daha görmeyeceğiniz insanlarla konuşma fırsatı geçmiştir, yerine göre mutluluğu arttırabilir.

  • İşe giderken 1 adet güzel fotoğraf çekmek

İşe gidiş sırasında güzel bir an arayıp onu fotoğraflayabilirsiniz. İşe araçla gidiyorsanız bu nasıl mümkün olur bilemiyorum, servis kullanırken de bu anları arayabilirsiniz; fakat yolculuk sırasında pozlamak epey zorlu olabilir, neyse yürüme imkanı olanlar için güzel bir an yakalamaya odaklanmak stres yaratıcı düşüncelerden uzaklaşıp anda kalmamıza yardımcı olabilir.

  • Yarın için eğlenceli bir şey planlamak

Sanırım bunu çoğumuz yapıyor; ama genelde cuma geceleri için olabilir. Journal Emotion, 2014 çalışmasında pozitifliğe öncelik verilmesi ve sizi mutlu edecek aktivitelerin planınıza dahil edilmesinin önemi vurgulanmış. Mutluluğumuzu yükseltmek için takvimlerimize bize heyecan ve zevk veren etkinlikleri kesinlikle eklememiz gereklidir, zor olsa da bunu uyguladıktan sonra memnun kalacağımız kesin.

  • Gece için 1 adet öncelik ayarlamak

İşten eve geldiğimizde yorgun oluyoruz ve bitirmemiz gereken işsel durumlar olmadığından zamanı plansızca harcamak işimize geliyor. Verimlilik uzmanı ve yazar Laura Vanderkam haftaiçi geceleri için basit bir öncelik ayarlamanızı öneriyor. Aksi hâlde gereksiz tv izleme ve sosyal medyada boş boş dolaşma şeklinde kıymetli vaktimizi bol bol harcayabiliriz. İş sonraları için bir arkadaşınızı aramak, 100 sayfa kitap okumak, spor dersine gitmek vb. bir şey ayarlayabilirsiniz. Bence bu iş erken yatmak bile olabilir. Kendimde gördüğüm problem birkaç iş belirleyip sonunda tam odaklanmamak olabiliyor, son zamanlarda hedeflerimi yayıp birkaç günde tamamlamaya başladım.

  • Zaman kazanmak için para harcamak

Proceedings of the National Academy of Sciences, bir araştırmada zaman kazanmak için para harcayan insanların daha mutlu olduğunu açıklamış. Bunu aslında kimimiz çoğu zaman yapıyor, dışarıda yemek yemek ya da eve sipariş etmek de bu zaman kazanma işlemini sağlayabiliyor, ya da ev temizliği için birini tutmak da bunu sağlayabilir. Fakat bunu çok sık yapmak da bütçeyi sarsabilir ve bu kazanılan zamanı da iyi değerlendirmek lazım.

  • Minnet duyduğunuz 3 adet durum yazmak

3 iyi şey egzersizi psikolog Martin Seligman ve ekibi tarafından bulunmuş. Her gece yatağa yatmadan önce o gün yaşadığınız çok küçük de olsa 3 adet durumu yazabilirsiniz. Olabildiğince ayrıntılı yazmanız ve bu durumun sizi nasıl hissettirdiğini ve neden böyle hissettiğinizi yazmanız iyi olacaktır. Böylelikle gece yatağa girmeden kafanızda daha mutlu düşünceler olabilir ve günlük hayatınızda da bu pozitiflikleri aramaya odaklanabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse yazma eylemini hayatımıza sokmanın en etkili araçlardan biri olduğunu düşünüyorum, yazmak benim için kimilerinde olan sigarayı bırakma eylemi gibi, gelgitli şekillerde gerçekleşiyor, yani aralıksız yapamıyorum ama kendi rutinimde devam ediyorum ve ilerleme kaydediyorum.

Hayatımızı planlamak için de yazmayı kullanabiliriz. Basit ve kısa vadeli terminlerle bu yolda başarılı olabiliriz. Herkese daha mutlu günler dileklerimle..

Günlük Rutinlerimizi Değiştirerek Daha Mutlu Olmak” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s