Yerdeniz Serisi

earthsea
Haritanın kaynağı: http://scv.bu.edu/~aarondf/earthsea/

Ursula Le Guin tarafından yazılmış Yerdeniz Büyücüsü kitabını duymuşsunuzdur. Bu kitap Yerdeniz serisi olarak bilinen serinin ilk kitabı. Seri altı kitaptan oluşmakta. Metis yayınevi tarafından serinin bütün kitapları Türkçe’ye çevrilmiştir.

Serinin adını üniversite öğrencisi olduğum zamanlarda duymuştum. Kütüphaneden serinin bir kitabını alarak okumaya başlamıştım ama bitirememiştim. Neden bitiremediği mi hatırlamıyorum ama büyük ihtimalle yanlış kitap ile seriye başlamış olabilirim.

Yaklaşık üç hafta önce serinin ilk kitabını okuma kararı aldım. Yerdeniz Büyücüsü kitabını yaklaşık iki günde bitirdim. Ardından serinin diğer kitaplarını da bu hızla bitirdim. Yazarın kurguladığı dünya çok güzel ve kitapların dili akıcı. Bence, doğru kitap ile başlandığı takdirde yarım kalma ihtimali çok düşük. Tabiki bunu söylerken fantastik kurguları sevdiğiniz varsayımında bulunuyorum.

Seri Ged isimli büyücünün başından geçenleri ve Yerdeniz dünyasını anlatmakta. Bu dünyada büyücüler ve cadılar yaşamakta, ejderhalar şehirleri tehdit etmekte ve yeri geldiğinde insanlara yardım etmektedir. Tabi bunların yanında büyü gücü olmayan normal insanlarda yaşamakta. Büyünün esas kaynağı ejderhaların ana dili olan eski dil. Bu dilde herşeyin bir ismi var ve bu isim bilindiği takdirde o şeye hükmetmek onu çağırmak mümkün. Bu dünyada insanların iki ismi var; birisi ailesi tarafından çocuk doğunca verilmiş isim diğeri ise ejderha dilinde olan ve çocuk ergenliğe eriştiğinde bir cadı veya büyücü tarafından nehir kenarında yapılan bir tören esnasında söylenen isim. İkinci isim kişinin sırrı ve bu sır ancak ve ancak çok yakın kişilerle paylaşılmakta. Yerdeniz dünyasının küçük bir kısmı topraklarla kaplı. Bu toprakların dört bir yanı denizlerle kaplı bu sebeple bu dünyada denizcilik çok önemli.

Serinin kitapları sırasıyla şu şekilde :

1- Yerdeniz Büyücüsü

2- Atuan Mezarları

3- En Uzak Sahil

4- Tehanu

5- Yerdeniz Öyküleri

6- Öteki Rüzgar

Fantastik kurguları seviyorsanız ve bu seriyi okumadıysanız en kısa zamanda başlamanızı öneririm. Fantastik kurgu okumadıysanız ve denemek istiyorsanız bu serinin iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Şimdiden iyi okumalar.

Yerdeniz Serisi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s