Paris’e Seyahat ve Poğaçalar

IMG_5031.JPG

Bir seneden fazla bir süredir Fransa’da yaşıyorum. Paris’i hiç görmedim. Yarın sabah bir otobüsle Paris’e doğru yola çıkacağım. Paris de arkadaşlarımın evinde, iş arkadaşım Fırat’la beraber kalacağız.

Paris’e gitme kararı almam zor oldu. İlk başta evde kalıp yüksek lisans derslerim üzerine çalışırım diye düşünmüştüm çünkü Christmas tatili dolayısıyla şu sıralar seyahat etmek çok pahalı. Sonrasında fikrimi değiştirdim ve hazır orada kalacak yer ve bana arkadaşlık edecek birisi var diye gitme kararı aldım.

Otobüs yarın sabah olduğu için bugünüm hazırlıkla geçti. Daha bavulumu hazırlamadım ama çok zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Akşamları izlemek için 3, 4 adet film indirdim. Otobüs yolculuğu uzun süreceği için yolda çalışmam ve okumam gerekenleri hazırladım. Bu akşam yolda yemek için küçük bir yemek hazırlayacağım. Bir saat içerisinde koşuya gideceğim.

IMG_5013.jpg

Bugün poğaça yaptım. Paris’de sabah kahvaltılarında poğaça yiyeceğim. Tarifi Zülfiye den aldım. Tarif youtube dan. Yapması çok kolay. Yolculuğa çıktığınız zaman yanınızda yiyecek bir şeyler olsun isterseniz bu tarifi bir yere not edin. Resimlerde gördüğünüz poğaçalar benim.

Bu satırları yazarken aklıma şu hatıram geldi: Yaklaşık altı ay önce bir iş için yola çıktım. Bir otelde çalışacaktım. Otel dağdaydı ve çalışacağım kişiler beni otogardan alacaktı. Otobüsten indiğimde onları beklerken poğaça alayım ve bir çayla beraber yiyeyim diye düşündüm. Otogarları oldum olası hiç sevmemişimdir. Gözüme bir dükkan kestirdim ve çay ve poğaça istedim. Satıcı neli poğaça istediğimi sordu, kaşarlı dedim. Sonra poğaçam ve çayım ile bir banka oturdum. Poğaçam bittiği zaman içinden kaşar çıkmadığını farkettim. Kendi kendime gülmüştüm. 

IMG_5025.JPG

Yolculuk esnasında dışarıda yemek yemek bence iyi bir fikir değil. Hele Türkiye gibi bir yerde. Fransa’nın yaşadığım şehrinde(Grenoble) insanların dışarıdan yemek yeme alışkanlıkları yok çünkü dışarıda her şey çok pahalı. Herkes yiyeceğini yanında taşır ve acıktığı zaman yer.

Paris’e Seyahat ve Poğaçalar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s