Film – Bird Box

Netflix filmi “Bird Box” hakkında spoiler vermeden kısa bir özet yapmak istiyorum. Film bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine izlemeye karar verdim. Distopya konulu apokaliptik filmleri izlemeyi severim, daha gerçekçi geliyorlar. Film konu olarak özetle gözleri açık insanların gördükleri ve gördükten sonra kendilerini koşulsuzca intihar etmeye teşvik eden bir varlıktan bahsediyor ve bu süreçte bir anne adayının olayların başladığı tarihle, olaylardan 5 yıl sonrası arasındaki çocuklarla olan diyaloğuna şahit oluyoruz. Başrol Sandra Bullock’a ait olmasına rağmen John Malkovich gibi değerli oyuncular da filmde mevcut.

Fragmanı izledikten sonra film başladığında evet dedim kendime, sürekleyici ve güzel bir film olacağa benziyor. Fragman

Film aslında aynı isimli bir kitaptan uyarlama; kitap detayları

Film güzel bir aksiyonla başlıyor ve sizi merak ettiriyor. Filmde insanların gördükleri ve sonrasında intihar etttikleri varlık bana I.T. filmini çağrıştırdı nedense çünkü orada karakter çocukların korkularından besleniyordu. 8-10 karakter eve sığınarak, evdeki bütün perdeleri kapayarak bu durumdan bir süreliğine kurtuluyorlar, ana karakterimiz de hamile. Filmin başında bir karakter yaşanan bu durumu bazı dinlerde açıklanan bir olaya benzeterek olay hakkında bize biraz ipucu veriyor. Tabii erzak derdi, bir şekilde bu durumdan kurtulma isteği gibi durumlar senaryoyu ilerletiyor. Filmde ara ara günümüz, ara ara 5 yıl öncesinin gösterilmesi hoşuma gitti. Ara ara gerilimler fena değildi. Bu sayede filmin içerisinde kalıyorsunuz. Karakterlerimiz film içerisinde kuşlarla karşılaşıyorlar ve kuşların bu varlık yakınlara geldiğinde çok aşırı tepki verdiklerini keşfediyorlar, filmin adı buradan geliyor. Film bittiğinde kendime söylediğim; bu kadar güzel bir konunun bu kadar cevapsız çok soru işaretleriyle doldurulması ve filmin sonunun yetersiz oluşuydu.  Özellikle anne çocuk ilişkisinin daha yoğun işlenebileceği kanısındayım. Hatta bunu düşünürken daha önce yine post-apokaliptik bir film olan Viggo Mortensen başrolündeki “The Road” geldi. Kesinlikle öneririm. O filmde baba oğul ilişkisi çok iyi işlenmiş ve beni çok etkilemişti.

Film izlenilebilir, konusu zaten buna değer.  Benim puanım bu film için 6/10.

İyi seyirler!

Film içinde yayınlandı

Film – Bird Box” için 2 yorum

  1. Cevapsız soru işaretleri dediğin doğru olmuş, film kitaptan çevirme sanırım. Devamı var mı yok mu gelir mi gelmez mi bilemedim ama dediğin gibi eksiklikler var. Kesit bir anlatım olmuş. Uzun boyutu walking dead vari bir dizi olabilir, yani farklı insanların ne gibi mücadeleler verdiği gösterilebilir. Ve bir anda nereden çıktı bu varlıklar…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s