Doğuştan Memur Emekliliği Yasa Tasarısı

dali

Doğuştan Memur emekliliğine izin veren yasa tasarısının referandum ile kabul edilmesinin üzerinden sadece üç hafta geçti. Bu yazımda sizlere bu yasa tasarısının ülkemize kazandırdıklarından ve halkımızın bu tasarıyı nasıl karşıladığından bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde iktidar koltuğuna oturan siyasi partilerin kendilerine yakın kimselere bürokraside ve kamu kurumlarında görev vermesi yeni bir şey değil. Bu durum koltuğunu yeni kazananlar için güzel koltuğunu kaybedenler için kötü olmuştur. Son dönemlerde bu durum koltuk değiştirmenin de ötesine gitmişti. Her yeni siyasi parti var olan kadroları yetersiz bulup yenilerini eklemek teydi. Bu eklenen yeni kadrolar sayesinde yeni yandaşlar kazanıp bu yandaşlara görev veriyorlardı. Bu atamalar seçim zamanlarında siyasi partilerimize oy olarak halkımıza da yeni vergiler olarak döndü.

İktidar partisinin bu yasa tasarısının tanıtımını yaptığı gün halkımız tarafından bayram havasında kutlandı. Artık herkes Memur Emeklisi olarak doğacak ve 18. dereceden bir memurun hak ettiği kadar emekli maaşını almaya doğduğu ilk günden itibaren başlayacaktı. Referandum yapıldı ve yasa tasarısı halkımız tarafından kabul edildi. Milletin iradesi tecelli etti.

Tasarı gerçekten iyi düşünülmüş bir tasarıydı çünkü herkes emekli olarak doğacağı için geriye çözülmesi gereken hiç bir sorun da kalmıyordu. Örneğin kim ne iş yapacak ya da kime ne ünvan vereceğiz diye düşünmek gerekmiyordu. Daha önceden ünvanlarını beğenmeyip didişen bürokratları düşününce bunun çok yerinde bir tasarı olduğu anlaşıldı. Ayrıca yeni binalar inşaa etmeye de gerek kalmayacaktı çünkü herkes emekli olacak ve ofis ihtiyacı olmayacaktı.

İstatistik kurumunun son açıklamarına göre ülkemizde artık işsiz kalmadı. Amerika gibi bir süper güç bile işsizlik sorunuyla cebelleşirken biz bu sorunu ülkemiz sınırlarından def ettik. Aynı kurumun açıkladığı rakamlara göre ülkemizdeki memur oranı %100. Bu da çok büyük bir gelişme çünkü yaşayan herkes ekonomiye katkıda bulunuyor ve üretimimiz her geçen gün katlanarak artıyor.

Bu üç hafta süresinde para birimimiz biraz zayıfladı ama bunun da pek bir önemi yok çünkü biz kendi kendine yetebilen bir ülkeyiz. Zaten para birimimizi başka ülkelerle kıyaslamayı bırakalı 15 yıldan fazla oluyor.

Kağıt ve metal para kullanımını da yaklaşık 15 yıl önce sonlandırdığımız için emekli maaşları hesaplara elektronik olarak havale edilecek. Zaten kağıt kullanmak çok lüks çünkü dış mihrakların oyunlarından dolayı milli paramızla kağıt almak mümkün değil. Sanırım Amerikan oyunuydu bu: bir oyun yaptılar ve bir anda kağıt ve metal fiyatları fırladı.

İlk maaşların alınmasına sadece bir hafta kaldı. Herkesin aklında bir soru var: alınan maaş ile ne yapılacak. Kimse elindekini para karşılığı değiştirmek istemiyor. Para kağıt olsaydı bir şekilde kullanılabilirdi ama para kağıt değil.

Doğuştan Memur Emekliliği Yasa Tasarısı” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s