Ücretli poşet yasasıyla ilgili bir videoya yorum

 

Güzel bir video olmuş. Elinize sağlık. Çok bilgilendirici bulmakla birlikte katılmadığım noktalar var. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum :

1 – Aydın bey video’nun 1:06 saniyesinde “Siz bana poşeti parayla sattınız diye ben bunu saklamayacağım ki” diyor. Yasasının amacının satın aldığımız poşeti saklamak olduğunu düşünmüyorum. Bu yasanın amacının insanları az poşet kullanmaya teşvik etmek olduğunu düşünüyorum. Insanlar saklayacakları cinste bir fileyi ya da pazar çantasını satın alacaklar ve onu tekrar tekrar kullanacaklar.

Marketlerde bedava olduğu için insanımız artık her ürün için bir poşet kullanmayacak(bu durumu gözlemlemeyeniniz yoktur sanırım).

2 – Geri dönüşüm her şeyin çözümü olarak ileri sürülmüş videonun genelinde ama bunun doğru olmadığını söylemek istiyorum.
Öncelikle geri dönüşüm için enerji, su ve emek harcamamız gerekiyor. Yani geri dönüşümün doğaya etkileri var. Öte yandan geri dönüştürülmüş materyallerin bir çoğunun kalitesi düşüyor. Örnek vermek gerekirse : su koymak için kullandığınız bir plastik şişeyi diyelim ki geri dönüştürdünüz. Onu tekrar aynı amaç için kullanmak mümkün olmuyor çünkü geri dönüşüm esnasında içerisine zararlı materyaller karışmış oluyor.

Videonun 6:36 saniyesinde Aydın bey çok doğru bir tespitte bulunuyor diyor ki “plastik ambalajlar çevre dostudur, plastik çevre dostudur ama kullanmasını doğru bilirsek “. Bence bu çok önemli bir tespit çünkü kullanmasını bilene, ölçüyü kaçırmayana her şey yararlıdır(bu lafım lütfen yanlış anlaşılmasın. Yemek yemek temel bir ihtiyaçtır ama ölçüyü kaçırırsan obez olursun, hasta olursun vs).

Zaten, temel sıkıntı kullanmasını bilmekte. Bu yasanın insanlarımızı plastik poşet kullanımında ölçülü ve bilinçli olmaya teşvik edeceğini düşünüyorum.

Bir süredir Fransa’da yaşıyorum. Burada insanlar her zaman kendi filelerini kullanıyorlar. Marketler file ve uzun süreli kullanım için tasarlanmış poşetler satmakta. Manav reyonlarında çok ince poşetler var. Bu ince poşetler dolapta 2, 3 gün durunca bile bozulup yırtılmaya başlıyor yani kısa zamanda toprağa karışabilme özelliğine sahip.

İnsanlarımızın hiç bir şeyin bedava olmadığını anlaması lazım. Bedava olarak halka sunulan her şey halkımızdan toplana vergilerle ödenmektedir. Bu bedava denen şeyler kaynak israfıdır çünkü bedava olan şeyleri ona ihtiyaç duymayanlarda kullanmaktadır. Bir atasözümüz der ki “Bedava sirke baldan tatlıdır”. Bedava sirke baldan tatlı falan değildir ama bedava sirke insanları sirke kullanmaya teşvik eder çünkü bedavadır.

Yorumumun sonunda şu soruyo okuyucuya sormak istiyorum :
Sizce bu yasadan önce bedava verilen poşetlerin parasını kim ödüyordu?

Biraz uzun oldu.
Düşüncelerimi okunmaya değer bulduğunuz için teşekkür ediyorum 🙂

 

(Yazının orjinali video sayfasında yorum olarak paylaşılmıştır. konuya meraklı okurlarıma daha önceden hakkında yazı yazmış olduğum Cradle to Cradle kitabını okumalarını tavsiye ediyorum.)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s