Bebeğimizi Büyütürken İlk 3 Ay

Untitled design (1).png

Her ay ha yazdım ha yazacağım derken 1 ay daha geçiyor, ve şu an başlığı 3 olarak değiştirerek bir şeyler yazmaya başlıyorum. Kendime çok yazsamda bu yazacaklarımı, ufak da olsa burada bir paylaşımım olsun dedim, ve şimdi kısa kısa aktarmaya başlıyorum.

  • “Maşallah” bir anda en çok kullandığım kelime oluverdi hayret, pek önemsemezdim ve gereksemezdim ama psikolojik baskıdan ötürü müdür nedir bilmiyorum, her gün maşallah her an maşallah..
  • Doğumun hızlı da olabileceğini, doğum sancılarının beklenenden daha kısa sürebileceğini öğrendik.
  • Beyaz gürültünün önemini öğrendik, uykuya dalma ve uyanmaları önlemeye karşın beyaz gürültü (anne karnı sesleri) veren bir alet bebekleri anne karnındaymış gibi rahatlatabiliyormuş. Whisbear denilen oyuncak biraz pahalı olsa da fiyatını kısa sürede çıkartabiliyor. Youtube, uygulama vb. alternatifleri denemediğimizden beyaz gürültü yorumum bu kadar oluyor..
  • Hayatımda demediğim kadar piş piş sesini 1 ayda dedim. Özellikle youtube’dan indirilen piş piş sesleri eşliğinde pişpişlemek herkesin denemesi gereken bir güzellik. Uzun vadede anne sesinden oluşan pişpiş oluşturmak daha yararlı olabilir.
  • Bebeklerin doğum sonrası vücuttaki sıvıyı vb. attığından dolayı ilk hafta 200 gram kadar zayıflayabileceğini öğrendim.
  • Tamamlayıcı sağlık sigortasının gerekliliğini öğrendim. Gittiğiniz hastahane ya da doktoru kapsayacak şekilde muhakkak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak lazım, zararı önleyen bir iş.
  • Erkek de olsanız bebeğinizin göğsünüzü emmeye çalışabileceğini öğrendim.
  • Bebeklerin yan dönük yatmaları gerektiğini yeni mi öğrendim bilemiyorum ama daha iyi öğrenmiş oldum. Çok sık kusabildiklerinden ilk 3 ay yan yatmaları gerekmekteymiş.
  • Bebeğin gazı çıktığında kendi gazınız çıkmıştan da öte bir rahatlık geldiğini öğrendim. Bebeği sakinleştirmek ve gaz çıkarmak üzerine video önerisi 1, öneri 2, öneri 3 olarak bir göz atabilirsiniz.
  • Bebeği kundaklamanın hem tutuş açısından hem kendini uyandırmaması açısından çok mühim olabileceğini öğrendim.

Her gün ve her an o kadar şey öğreniliyor ki bu öğrenmenin sonunun olmayacağını tekrar anlıyorum.

Bebeğe sahip olmayı askerliğe benzetiyorum, ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi olabilir.

Tüm bebeklere iyi ve huzurlu uykular diliyorum..

Ve de maşallah..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s