Spor, Defne bitkisi, Teknoloji ve Parfümler Üzerine

 

IMG_5068.JPG
Daphne odora

Spor yapmayı çok seviyorum, özellikle de koşmayı. Şu sıralar her gün koşmaya çalışıyorum. Fransa’da evimin önünde çok güzel bir park var. Çoğunlukla koşularımı bu parkta yapıyorum. Park büyük bir park sayılmaz ama birçok bitkiye ev sahipliği yapıyor. Koşu yaptığım mevsime göre bu bitkilerin güzel kokuları koşularıma eşlik ediyor.

IMG_5045.JPG
Georges Pompidou park

İki gün önce de parkta koşarken çok güzel bir koku aldım. Çiçekler buram buram kokuyordu. Kokuyu almak için çiçeğin 3-4 metre kadar yakınına yaklaşmanız yeterli. Onlarca arı, çiçeklerin güzel kokusunun etkisine kapılmış bir şekilde bitkinin üzerinde dolaşıyordu. Bu sahne aklıma Arif Çakır ile  parfüm seçme ve parfüm alma üzerine olan muhabbetlerimizi getirdi. Doğa en güzel kokulardan birisini ücret talep etmeden sunuyordu.

Bu sabah hava güneşli olduğu için parkta yürüyüş yapmaya karar verdim. Yanıma fotoğraf makinemi aldım ve fotoğraf çektim. Fotoğraflardan birkaçı bu güzel kokan bitkiye ait. Eve gelince bitkinin adını ve özellikleri öğrenebilmek için Google’da arama yaptım ama bir sonuç alamadım. Sonra aklıma daha önceden kullandığım bir uygulama geldi: PictureThis – Flower & Plant Identification. Bu uygulama sayesinde bitkilerin fotoğrafını çekerek adına ulaşmak mümkün. Çektiğim fotoğraflardan birisini bu uygulamaya yükledim ve adını buldum: Daphne odora. Yani bir defne çeşidi. Wikipedia’da ilgili makaleyi okurken odora’nın latince hoş tatlı bir koyuya sahip olan anlamına geldiğini öğrendim.

Kendime ev alırsam bahçesinde Daphne Odora’nın olmasını çok isterim. Her deneyim içerisinde keşfedilmeyi bekleyen hazineler barındırıyor. Keşfetmesini bilelim. Keşfetmek için satın almak zorunda değiliz. Teknolojinin sunduğu imkanlar sayesinde bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay. Bu imkanı doğru ve faydalı olanı elde etmeye kullanmayı öğrenelim.

İçimizdeki öğrenme ve anlama ateşiyle her zaman yanmak dileğiyle.

Spor, Defne bitkisi, Teknoloji ve Parfümler Üzerine” için 2 yorum

  1. Ben de benzer bir olay yaşamıştım; Ordu’da limon ağacından limon toplarken ellerim çok doğal ve güzel şekilde limon kokmuştu. Doğa gerçekten bize ücretsiz deneyimler sunuyor..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s