Kitap – Dinle Küçük Adam

20190410_113658.jpg

Bu yazımda yazar vb. ayrıntılara yer vermek istemedim, sadece bu kitaptan bahsetmek için yazmak istedim, kitapların bizi doğru zamanda bulduğuna inanıyorum, eğer bulamadıysa henüz zamanı gelmediğindendir. Bu yazıya denk gelerek bu kitabın sizi bulmasını sağlayabilirsem ne mutlu bana. Kitabın yazarının Wilhelm Reich olduğunu gene de not etmeden geçmeyelim.

Bu kitabı ikinci okuyuşum oldu, bir blogda yorumlandığını görünce benim de tekrar değerlendirmem gerektiğini düşünmüştüm. Kitabı bu okuyuşumda daha az etkilendiğimi söyleyebilirim. Çünkü ilk seferinde gayet vurucu olmuştu. 2. seferde ise gardımı aldığımdan dolayı darbeleri savuşturdum. Bu savuşturmalar yazarın haklı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

“Başka bir biçimde yaşayabileceğini düşünmeye cesaret edemiyorsun: Koyun gibi güdülmek yerine özgür yaşamak, taktikler uygulamak yerine açık davranmak, bir hırsız gibi gecenin karanlığında sevmek yerine açık açık sevebilmek düşüncelerine yer vermiyorsun kafanda. Kendini küçümsüyorsun, Küçük Adam.”

Kitabın isminden içeriğini anlayabilirsiniz. İçimizdeki küçük adamlara sesleniliyor kitap boyunca. Küçük adamlarımızı büyütebileceğimizi biliyorum; fakat bunu gerçekten yapmak istiyor muyuz ? Bu sıralar kendimden şüphe etmeye başladım bu konuda. Aynı döngülere tekrar girdiğimi hissediyorum. Sigarayı bırakmaya çalışmak gibi, tamam bu son sefer deyip, bir dahaki ay ya da bilmem ne olduğunda bırakacağım deyip ertelemeler ve aynı döngüler gibisinden.. (Bu arada sigara hiç içmedim)

20190410_113647.jpg

Bu kitabı ilk olarak kendi evimizin kitaplığında bulmuştum, annem öğretmen olduğundan evde yeni kitaplar beliriveriyordu arasıra. Son okuduğumda ise kindle üzerinden okudum. İçerisindeki çizimleri incelemek adına basılı kitabı okumanızı tavsiye edebilirim imkanınız varsa.

Çünkü vebalı birey de kendi türünden olan canlıların, kendi düşünme ve davranış biçiminin özelliklerini taşıdığını varsayacaktır. Doğal ve bozulmamış birey, bütün insanların doğal olduğuna inanır ve ona göre davranır. Vebalı insansa, bütün insanların yalan söylediğine, çalıp çırptığına, başkalarını dolandırdığına ve üstünlüğü ele geçirme çabası içinde çırpındığına inanır. Açıkça görülüyor ki, insanın içindeki “yaşayan şey” zayıf ve tehlikelere karşı dayanıksız durumdadır. Vebalı bireye elini uzatsa, kolu kapılacak, varı-yoğu alınacak sonra da kendisiyle alay edilecek ya da ihanete uğrayacaktır; güvendiği herkes onu aldatacaktır.

Kendi küçük adam uyarılarımı düşündüm kitabı okurken, ve hâlâ düşünüyorum bunların üzerine. Düşünmekten uygulamaya geçeceğime inanıyorum, yakın bir gelecekte..

Kitap – Dinle Küçük Adam” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s