Kitap – Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali’ye ayrı bir hayranlık duyarım. Yazı dili, olay örgüsü, ve karakterlerin duygu betimlemeleri benim sevdiğim tarzda. Bu kitap nedense çok fazla popüler oldukça okumayı ertelemiştim. Sonrasında sosyal medya üzerinden kapağı lazer baskılı YKY özel basım olanına denk geldim ve satın aldım. Kitabı okumaya başladığımda romanın Raif Efendi çevresinde gelişeceğini hissetmiştim.Aslında içine kapanık ve sessiz görünen bu karakterin içinde fırtınalar koptuğu ve böylesine sıradanlığın arkasında bir şeyler gizlediği belliydi.

Raif’in tutumu bana “Tutunamayanlar” kitabını anımsattı. O aslında bir tutunamayandı. Yaşadığı çevreye tam olarak uyum sağlayamayacak, ne insanlar onu anlayacak ne de o insanları anlayabilecekti. İşler böyle gitmedi. Tutunacak bir dal buldu. Bir tabloya aşık oldu. Etkilenmek kelimesi bu hissi tanımlamak için yetersiz kalırdı. Bir insan bir tabloya ne kadar uzun bakabilirse o kadar uzun baktı. Gözlerine öyle bir perde inmişti ki tablodaki kadın yanına geldiğinde onu görmedi. Dünyada bundan daha güzel bir tesadüf olamazdı. Tabloda aşık olduğu kadın karşısına çıkmıştı, canlı kanlı bir şekilde.

Müthiş bir aşk yaşadılar. Bu aşk olabildiğince saftı, çok narindi, hassastı. Küçücük bir bebek gibiydi ama olgundu. Baştan konuşuldu herşey. Fiziksel olanın çok ötesindeydi bu hisler ve çok değerliydi. Şu cümleler özetliyordu bu hisleri: “Seni Seviyorum. Deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum. Seni istiyorum.”

Yazar bu kadar anlamlı hisleri ölümsüz kılmak istedi. Raif’in misyonu buruk bir sevinçle tamamlandı. Kitabı okurken böyle bir sonu hissetmiştim ama kitap sonlandığında yine de üzüldüm. Belki de Raif böylesine sıradan giden hayatında bu hisleri taşıyabildiği için mutludur, bilemeyiz. Her insan böyle yoğun duygular beslese eminim dünya çok daha güzel bir yer olurdu..

Not: Kürk Mantalo Madonna’nın tiyatro oyunu da var. İlk fırsatta gitmeyi düşünüyorum. Hatta ben bu satırları yazarken oynanıyor, ne güzel tesadüf 🙂

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/132267260/TURKIYE/tr

Kitabım:

kürk mantolu madonna

Kitap – Kürk Mantolu Madonna” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s