Kitap – Samed Behrengi

20190526_212648

Ben mantar gibi yerden bitmedim. Ama mantar gibi büyüdüm. Gördüğüm rutubeti kendime çektim. Kendi kendimi yetiştirdim. İğde ağacı gibi az bir suyla büyüdüm. Ancak Azerbeycan köylerine öğretmen olabildim. Babam o sıra şöyle dedi: “eğer İran’ı parçalayıp bölsek, payına düşen bundan fazla olmazdı.”

Merhaba, bugün size çocukluğuma dair hatırladığım eski bir kitaptan ve bunun yazarından bahsetmek istedim. Ve bunun yanında yaşadığım ufak bir aydınlanmadan bahsedeceğim.

Bu kitabı uzun süredir arıyordum. Aslında küçüklüğümde evimde arıyordum, bir gün bir şekilde kaybolmuştu ve o gündür bulamadım. Kitap 1977 yılı basımı olduğundan daha sonraki aramalarımda kitabı bulmanın kolay olmayacağını bilmiyordum da. Kitabın içerisinde 3 hikaye bulunmakta. Çok kısaca özetleyeyim.

İlk hikâye Küçük Kara Balık. Eminim ki bunu duymuşsunuzdur. Küçük kara bir balığın annesinden ve yaşadığı çevresinden uzaklaşmasını ve evreni araştırmasını konu ediyor.

2. hikâye Bir Şeftali Bin Şeftali. Bu hikâye ise 2 çocuğun bir şeftali ağacı büyütme macerasını anlatıyor ve biraz trajedi içeriyor.

Son hikâye ise Püsküllü Deve olmakta. Bir baba ve oğulun para kazanmak için gittikleri Tahran’daki son günü anlatılmakta.

20190526_212750

Kitabı aradığım süreçte ilk 2 hikâyenin isimlerini kullanmıştım, sahaflarda filan bakarken hiçbir şey bulamamıştım. Kitabı takıntı hâline getirmemin sebebi çok küçük yaşlarda sahip olmam ve aralıklı olarak okuyor olmam olduğunu düşünüyorum. Özellikle kitaptaki çizimlere bayıldığımı hatırlıyorum. Bu yüzden doğru kitap olmadığını da anlıyordum bulduğum kitapların. Hem 3 hikâye içermeliydi, hem de değişik çizimleri olmalıydı benim kitabımın. Bu kitabı aslında babam teyzelerimden birine almış yıllar yıllar önce, sonra da ben küçükken benim elime geçmiş.

Eski kitaplar da satan Nadir Kitap sitesinde buluvermiştim aradığım kitabı. 1 yıl kadar önce almışım ama geçenlerde bitirdim 3 hikâyeyi de okumayı. Aslında çok kısa bir kitap ama uzun süre arayınca bir şekilde bitirivermek istemedim sanırım. Hatta bu süreçte bir kez daha kaybettim kitabı 🙂 sonra arabanın sürücü koltuğunun arka cebinde çıkıverdi çok şükür.

Yaşadığım aydınlanma en sevdiğim meyvelerden birinin şeftali olduğunun nedenini anlamak oldu. Bu kitapta geçen şeftali hikâyesinin beni etkilediğini düşünüyorum, şeftali de pek tatlı bir meyvedir tabi ama kitabın da biraz etkisi olabilir 🙂

20190526_215422

Son hikâye olan püsküllü deveyi pek sevmediğimi hatırlıyorum, kitabı okurken onu daha az okurdum sanırım. Bu yüzden diğer hikâyeler daha tanıdık geldi ama bu son hikâye biraz yabancı geldi. Pek duygulandım püsküllü devede. Çocuklarla ilgili ve özellikle parasızlıkla ilgili olduğundan unuttuğumuz hayatın gerçeklerini tekrar hatırlattı bana. Düşündükçe etkilendiğimi hatırlıyorum. İnternet ve sosyal medya bize çok şeyi unutturuyor sanki, gerçekler aslında çok uzaklarda değil ama göremiyoruz bazen.

Bu hikâyeleri size tavsiye ederim, çocuğuma da saklayacağım bir kitap olacak, merak ettiyseniz Nadir Kitap sitesinde şu an 2 adet satışta gözükmekte. Kitapların güncel versiyonları da bulunuyor tabi, farklı yayınlardan ve basımlardan.

Yazarın sözüyle giriş yapmıştım, yazarın kitap arkası bilgisiyle bitirelim.

20190526_212701

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s