Kitap – Kürk Mantolu Madonna ve Bazı Güzel Şeyler

kurk-mantolu-madonna.jpg

“Ne kadar çok insanı seversek, asıl sevdiğimiz bir tek kişiyi de o kadar çok ve kuvvetli severiz. Aşk dağıldıkça azalan bir şey değildir.”

Arif’in yazdığı yazıdan sonra kitaplığımda bu kitaba rastlayınca okumamın zamanı geldi dedim, ve okurken ben de bir iki şey yazıvereyim dedim bu gerçekçi kitap hakkında.

Gerçekçi dememin sebebi yaşanmış ya da yaşanabilecek olduğunu düşünmemden kaynaklanıyor. Aslında hepimizin yaşayabileceği duygular bunlar, başka insana kendinden çok değer vermek, sevdiğinle karşılaşma umuduyla bir yerlerde beklemek, tüm planlarını iptal etmek ve ufacık bir kırıntı uğruna bazen çaresizce ama büyük umutlarla bu yola devam etmek..

“Bir insanın diğer bir insanı, hemen hemen hiçbir şey yapmadan bu kadar mesut etmesi nasıl mümkün oluyordu ?”

Kitapta erkek karakterin yaşadığı heyecan bir yerde beklemeye alınıyor ama aslında son bulmuyor.

Ben de bu heyecanın bittiğine inanmıyorum, form değiştirerek hayatımızda yer almaya devam ediyor aslında, herşey tabi ki güllük gülistanlık değil, yaşamak için omuzlarımıza yükler biniyor. Tek odak noktamız bu sevgi olmaktan çıkıyor, çıkmak zorunda kalıyor. Yaşam kavgası bir şekilde devam ediyor ve heyecanımız biraz arka planda kalabiliyor.

Bir şekilde kendimizi yola getirmemiz gerekiyor, bu hayatın birçok yönünde geçerli bence, gerek arkadaşlık, gerek iş, sosyal, gerekse sevgi platformunda. Bazı sorularla ve çeklistlerle yolumuzda kalabiliriz.

Bence ilişkimizde kendimize sormamız gereken sorulardan biri de “bu ilişkide verebileceğim sevgiyi tamamiyle gösterebiliyor muyum” olmalı. Elimizden gelenin en iyisini yapmamamız ve çabalamamamız için bir sebep yok. Bir zamanlar büyük çabalar gösterdiğimiz sevgiler artık yanıbaşımızda olunca bizi rahata sürüklememeli.

“Kafamın içinde ona söylenecek uçsuz bucaksız şeyler bulunduğunu hissediyordum, senelerce söylense bitmeyecek şeyler.”

Bu bitmeyecek şeyleri tekrarlamaktan bıkmamalıyız aslında, bitmemeli ve devam etmeli..

“Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım… Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız… Çok manasız kaprislerim, birbirine uymaz saatlerim vardır… Hulasa arkadaş olduğum kimseler için pek müziç* (Rahatsız edici*) ve anlaşılmaz bir mahlukum…” Sonra kendini bu kadar fenaladığına kızmış gibi keskin, adeta kaba bir sesle ilave etti: “Ama keyfiniz isterse… Kimseye ihtiyacım yok. Kimseye minnettar olmak, kimsenin dostluğunu, lütfunu istemek niyetinde değilim… İsterseniz…” Ben hep aynı yavaş ve korkak sesimle: “Sizi anlamaya çalışacağım… ” dedim.

Yazarın dediği gibi “anlamaya çalışma”nın yeterli olacağını düşünüyorum, garip kadınları ve garip erkekleri ve garipliklerini anlamaya çalıştıkça sevgimiz beklemeye alınmayacaktır.

Bir kadın kocasının değişeceği inancıyla evlenir ama erkek değişmez. Bir erkek karısının değişmeyeceği inancıyla evlenir ama kadın değişir. Bu sözün de üstesinden gariplikleri anlamaya çalışmakla gelebileceğimizi düşünüyorum. Değişim zaten kaçınılmaz olmalı ama bu değişim zorlamayla olmamalı, karşılıklı bir şekilde ve içtenlikle olmalı.

Son sözlerime gelecek olursak, kitaptaki kadın karakteri hem güçlü hem güçsüz olarak bulmaktayım, yani hepimizin olduğu gibi doğal bir insan. Kimseye ihtiyacı yokmuş gibi davranmakta fakat içten içe bağımlı olmak istediği birilerini aramaktadır.

Belki güvenebileceği insan bulma zorluğundan belki de daha henüz kendini ve ne istediğini anlayamadığından dolayı insanların çoğu zaman dengesizce davrandığına inanıyorum. En azından niyetinin kötü olmadığını düşünecek olursak bu iki seçenekten birine inanmak bana doğru geliyor.

Kitaptaki kadın karakter bana Tiffany’de Kahvaltı ve I Origins filmlerindeki kadın karakterleri hatırlattı.

Atomlarını sevecek insanlar bulmanız dileklerimle..

“Şimdi ben gidiyorum. Fakat ne zaman çağırsan gelirim…” dedi.
“Nereye çağırırsan gelirim !”

Kitap – Kürk Mantolu Madonna ve Bazı Güzel Şeyler” için 3 yorum

  1. Kitabı okuduktan sonra kadın karakter hakkındaki görüşlerinize daha fazla hak verdim.Kesinlikle güçlü ama içten de ciddi zayıflıklara sahip.Çok güzel bir yazı.Ellerinize sağlık.

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s