2 Güzel Olay

minilogo-300x249.jpg

Bir müddet önce başıma gelen, bana insanların güzelliğini hatırlatan çok basit 2 olay hakkında yazmak istedim. Bu olaylar kendimin eskiden daha temiz kalpli bir insan olduğunu bana anımsattı, ve insanları da öyle temiz gördüğümü..

Yazdıkça biraz konuyu dallandırdım bilginize..

İlk olay Şok Market’e gireceğim sırada 6 saniye kadar önümde olan ufak bir çocuğun benim için kapıyı tutup beklemesi oldu. Çok basit bir olay ama 20 yılı aşkın süredir marketlere girip çıktığımdan birinin bana kapı tutması hiç mi hiç alışık olmadığım bir olaydı. Markete girince bir kitap okur gibi çocuğu inceledim, sanırım devamlı müşterilerden biriydi, görevliyle tatlı dille birşeyler konuştu ve çabucak çıkıverdi. Benim aklımdan çıkması pek kolay olmayacaktı, birkaç ay önce olan bu olay beni gülümsetip gün boyunca kafamda soru işaretleriyle dolaşmamı sağladı.

İkinci olay ise gene bir market olan Migros’ta vuku buldu. Arkamdan birilerinin önüme geçmek için hızlandığını hissettim; ama öyle bir durum yoktu aslında. 2 büyük kişinin arkama geçtiğini hissettim; aslında yanılmışım yaşları hakkında. 2 genç çocuktu. Bir anda hapşuruverdim ve arkamdan bir ses “çok yaşayın abi” dedi. O anda anladım genç olduklarını. Konuşan hafif irice, boyu uzun, kibar görünümlü ve içini tamamen temiz duygular dolu olarak hissettiğim bir gençti, diğeri ise sakin görünümlü daha kısa ve zayıfçana bir gençti. Çok yaşa demesine teşekkür edip gülümsedim ve bu gençleri incelemeye, dinlemeye koyuldum. Kasadaki kişiyle de kibarca konuşup bir şişe gazoz ve kraker tarzı birşey alıp çıktılar arkamdan. Yürürken birbirleriyle konuşup, bazen daha detaylı anlatım için duraklıyorlardı yürümeyi bırakıp. Bu çocuklarla arkadaş olmak, onlarla tanışmak istedim, onlara gazoz ısmarlamak ve onlara birşeyler vermek istedim. Sadece bir “çok yaşa” uğruna bunların hepsini yapmak istedim.

Bu çocukları kendime benzettim sanırım, bu çok basit ve küçük olaylar bu yüzden beni fazla etkiledi ve sevindirdi. Ayrıca bu çocukların niyetlerinin ve kalplerinin temiz olduğunu ve içlerindeki güzelliği hissettim, bir anda nasıl oldu anlatamam ama hissettim işte.

Çocukların küçük yaşlarda çıkar yollarına girmesi, paylaşımdan kaçması ve düşüncesizce davranmaları beni fazlasıyla üzüyordu. Daha çocukken böyle bozulmaların olması gelecekte doğru düzgün insan olmalarını çok zor kılıyor bence. İş yerine giderken kaldırımda insanların beklemesi, geçiş için yol bırakmamaları, yol boyunca ve bekleme duraklarında sigara içip sizi dumana zorunlu kılmaları, otobüse binerken elindeki sigarayı/çöpü yere atıp gitmeleri ve bu durumları hemen her gün tekrarlamaları son zamanlarda sabah yaşadığım rutin olaylar arasına girdi. Devamlı bunları yaşamak beni insanlara inanmaktan uzaklaştırıp böyle basit olaylara muhtaç kılmış olabilir.

Bazen hayatımı yaşayabilmek için insanlara yardım edebileceğim, böyle temiz insanlarla birlikte birilerinin hayatına dokunabileceğim işler yapmak istiyorum, bu işler neyse bunları yapmak istiyorum ama bir adım atmıyorum sadece istiyorum.. Bu yolu görebilsem yürümeyi göze alabilirdim.

Geçen gün Letgo eşya satma uygulamasından birşey satacaktım, nihayetinde 20 tl’ye sattım da. Öncesinde görüştüğüm kişiye bedavaya verebilirim diye yazmıştım, hatta fiyatı 4 tl’ye filan koymuştum. Ama bu fiyata inanmayıp bana tekrar fiyat soruyorlardı. İnsanlar o kadar alışmışki bu uygulamalarda kazıklamak isteyenlere, yüksek kâr yapma peşinde olanlara, ucuz fiyata birşey görünce inanamıyorlar. Bu satışta satacağım kişi 20 tl değer biçerim diyerek 20 tl vermişti bana. Doğru kişilere gidip yarar sağlayacağını bilsem birçok eşyamı severek bedavadan verebilirim aslında..

Daha fazla bu konuyu uzatmama gerek yok, karşı tarafın farketmemiş olacağı basit iyiliklerin, ufak jestlerin hayatımızı etkileyebilmesi beni sevindiriyor ve umutlandırıyor, herşeye rağmen yaşamak güzel..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s