Doğayı İnceleme Fırsatı Bulmak Hakkında

img076.jpg

İki üç gün önce iki saat boşluğum varken net bir şekilde doğayı inceleme fırsatı buldum.

Yazmıştı Arif 5 yıl önceki yazısında, bir iki haftadır bu söz aklımdan çıkmıyor, doğayı inceleme fırsatı bulmak.. Evet doğayı inceleme fırsatı bulmak. Sizler buluyor musunuz bu doğayı inceleme fırsatını, tuvalette dahi telefona bakmaktan duvarları bile incelemeye fırsat bulamayan nasıl olur da doğayı inceleme fırsatı bulsun değil mi..

Yani fırsat bulmak dediğimiz aslında fırsat yaratmak oluyor günümüzde. Devamlı aynı, alışagelmiş ya da kolay tercihleri yapmaktan ekstra adımı gitmek bize zor geliyor. İşte böyle fırsatları yaratmak da o ekstra adımları gitmekten geçiyor kanımca.

Geçen gün alttaki videoya denk geldim, kafamızın içinde bir maymun olduğunu ve onun devamlı konuşup bizi yönlendirdiğini söylüyor; fakat onu dinleyip dinlememenin bize kaldığı da belirtiliyor, meditasyon yapmayla ilgili bir öneri aslında bu. Ama fırsat bulmak ve fırsat yaratmak adına meditasyonun da yararı olabilir.

Aslında durup bir nefes almak lazım, ben ne yapıyorum, neden yapıyorum gibi şeyler sormak lazım kendimize.. Alttaki karikatürü başka bir yazımda kullanmıştım sanırım yine yeri geldi.

nereden-geliyosun-nereye-gidiyorsun-640x818

Maymun zihni kavramıyla ilgili bu kaynaktan da birşeyler okuyabilirsiniz, stresimizi azaltmaya da yönelik olmakla birlikte, zamanımızı daha iyi yönetebilmemizi de sağlayacaktır.

3 dilek adlı yazımın son paragrafından alıntı yaparak bitiriyorum,

Gerçekten istediğim şey, tüm dünya insanları ve hayvanları için, bu kadar yorulup yaşamaya çalışmak ve çalışmak için yaşamak yerine, dünyaya geliş amacımızı anlamaya çalışmak olacaktır. Amma karışık oldu ha. Yani, bu kadar yorulmamalıyız, düşünmeye vakit bulmalıyız, (günümüz şartları içinde zor olsa da umarım ki değişecektir) insanların kimi çok açlık kimi çok bolluk içinde olmamalı. Ve Kadir’in de sık bahsettiği gibi tüketim toplumu olmamalıyız. Bir yandan uzaya mekik fırlatılırken bir yandan insanlar birbirlerini ne için olduğunu bile bilmeden öldürmemeli. Sanırım doğayı anlamak ve ona uyum sağlamak da tüm bu dediklerimi içeren dilek olacaktır. Biliyorum ki bunlar zor, belki de imkansız..

Doğayı İnceleme Fırsatı Bulmak Hakkında” için 3 yorum

  1. Berker,

    Telefona bakmayı bıraksak bile inceleyecek bir doğal alan bulmak gitgide zorlaşıyor. Şehirlerimizde nefes alacak doğal alan kalmadı. Büyük şehirlerde en yakın doğal alana gitmek için arabanın olması şart.

    Bizdeki park ve bahçecilik anlayışının kıt olduğunu Fransa’da yaşamaya başladıktan sonra anladım. Parklarımızda asfaltın ve arnavut kaldırımının ne işi var, neden doğal parklarımız yok?

    Doğal alanlara erişmek bir lüks halini alıyor ve haliyle doğayı incelemek de bir lüks olacak. Vaktimiz varken inceleyelim derim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s