Yeni Koşu Saatim: Garmin Forerunner 245

garmin_forerunner_245.JPG

Koşmayı sevdiğimden daha önceki yazılarımda bahsetmiştim. Koşu mesafemi ve diğer bazı metrikleri Garmin Forerunner 210 saatimi kullanarak kaydediyorum. Bu saati beş buçuk sene önce almıştım. Beş buçuk sene zarfında saati büyük zevk alarak kullandım ve koştuğum her kilometreyi kayıt altına aldım. 

Koşu veya aktivite esnasında Garmin Forerunner gibi bir cihaz kullanmanın birçok avantajı var: Bunlardan en önemlisi insanı koşmaya ve hedefler koymaya motive etmesi. Ayrıca ölçtüğü metrikleri kullanarak koşuları ve aktiviteleri geliştirmemize olanak sağlaması.

İki ay önce Garmin Forerunner 210 saatimi yenileme kararı aldım. Bu kararı almamdaki en önemli etken yeni model saatlerin daha fazla veri toplayabilir özellikte olmasaydı, ayrıca saatim eskimişti. Yaptığım araştırmalar sonunda Garmin Forerunner 945 modelini almaya karar verdim ama son anda kararımı Garmin Forerunner 245 almak yönünde değiştirdim. Bu değişiklikteki en önemli etken 945 modelinin 245 modelinden iki kat fiyatlı olmasaydı. Eğer imkanınız varsa 945 modeli kesinlikle verilen her kuruşa değecek bir saat 🙂

Garmin Forerunner 245 saati bir spor saati olmasının yanı sıra telefonunuzla eşleşerek akıllı saat özellikleri de sunmakta. Akıllı saat özellikleri beni ilgilendirmediği için bu konuya değinmeyeceğim. Öncelikle bu saat üzerinde daha az enerji kullanan ve daha hızlı yer bulan bir GPS sistemi mevcut. Saat optik nabız ölçme sensörüne sahip. Saat içerisinde birçok sensör var ve bunlar çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca saatin ekranı eski saatimin ekranından daha büyük ve kaliteli. 245 içerisinde gelen yazılım 210 modeliyle kıyaslanamayacak kadar ileri seviye ve kullanışlı. 

Piyasada iki çeşit Garmin Forerunner 245 modeli mevcut. İki model arasındaki temel fark müzik desteği olup olmaması. Müzik desteği olan model ile Bluetooth kullanarak müzik dinlemek mümkün ve bu model 50 euro daha pahalı. Ben müzik desteği olmayan modeli tercih ettim çünkü koşu esnasında müzik dinlemeyi tercih etmiyorum. 

Garmin Forerunner 210 saatimle 9.500 kilometreden fazla koştum ve yeni saatimi kullanarak çok daha uzun mesafe koşacağım. Bir koşu saati almayı düşünüyorsanız ve düzenli koşmak istiyorsanız Garmin marka bütçenize uygun bir saat almanızı tavsiye ediyorum. Verdiğiniz her kuruşa değecektir. Bu yazı biraz yüzeysel olmuş olabilir ama saatlerle ilgili detaylı bilgiye internet üzerinden ulaşmak çok kolay. Yukarıda bahsettiğim saat modellerine ait birçok yorum videosuna Youtube üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Bir soru sormak isterseniz yorum yazın cevaplarım.

Sağlık ve mutlu yarınlar dileğiyle…

Yeni Koşu Saatim: Garmin Forerunner 245” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s