Kitap – Amaç (The Goal)

Bu yazıda sizlere Eliyahu Goldratt tarafından yazılmış Amaç kitabını önermek istiyorum. Benim gibi üretim alanında çalışan kişiler için önemli kavramlar içeren bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Üretimden uzaksanız da, kitabı roman tarzında yazıldığından ve işinize yarayabilecek düşünce önerileri getirdiğinden dolayı size tavsiye edebilirim.

Kitapta bir fabrika müdürünün hayatından bir kesit yer almaktadır, iş ve aile dengesi kurulması ve kötüye giden fabrika işlerinin düzeltilmesine ilişkin sorgulamalara değinilmektedir.

Dr. Eliyahu Goldratt İsrailli bir fizikçidir, kalıplaşmış varsayımları sorgulayıp yeniden oluşturmayı sağlayacak teoriler ortaya çıkarmıştır.

Kitapta bahsi geçen kavrama ilişkin aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Theory of constraints dediğimiz kısıtlar teorisi, sistemde bulunan (bottleneck) dar boğaz adı verilen, bizi kısıtlayan ekipmanın bulunmasını ve onun geliştirilmesine yönelik çalışmaları ele almaktadır.

Sistemimiz en zayıf halkamız kadar güçlü olduğundan, kapasitemizi etkileyen dar boğaz geliştirildikçe verimliliğimiz ve performansımız da artacaktır.

Bu dar boğazı bulmak ve çözümlemek için şu üç soruyla işe koyulacağız; neyi değiştirmeliyiz, ne ile değiştirmeliyiz, değişimi nasıl sağlamalıyız.

Ve insanların istenen değişimlere karşı aldığı tutumları nasıl kırabileceğimizi aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Kitaplar hakkında çok detaya girmeden öneri olarak vermeyi istediğimden burada bu yazıyı bitiriyorum. Videodaki kavramlar ilginizi çektiyse kitabı da memnuniyetle okuyabileceğinize eminim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s