Hayatımızdaki Sınırlı Kutucuklar

Uzun bir aradan sonra merhaba derler ya, ben de sizlerle yaşanmış ya da yaşanabilecek bir yazı çevirisiyle karşınızdayım. Yazının orjinalini burada bulabilirsiniz. Kısa ama öz bir yazı bence, bir iki yorum katmaya çalışacağım.

Çoğu insan günde yedi ya da sekiz saat uyur. Geriye 16 – 17 uyanık saat kalıyor her gün, ya da 1000 dakika denilebilir.

Bu 1000 dakikayı 100 adet 10 dakikalık bloklar olarak düşünebiliriz. Her gün bu bloklara sahip olarak uyanıyoruz.

Gün boyunca her bir blokta 10 dakikamızı harcıyoruz, ta ki sonunda tüm bloklar harcanıp bitene kadar, sonra da uyku vakti geliyor.

Biraz geri çekilip, bu 100 bloğu her gün nasıl kullandığımızı düşünmek iyi bir seçim olacaktır. Ne kadarını geleceğimizi iyi hâle getirmek için kullanıyoruz, ve ne kadarını sadece eğlenmek için kullanıyoruz. Ne kadarını başkalarıyla, ne kadarını yalnız başımıza harcıyoruz. Ne kadarını birşeyi  yaratmak için, ne kadarını birşeyi tüketmek için kullanıyoruz. Ne kadarı vücudumuza odaklı, ne kadarı zihnimize odaklı ve ne kadarı ikisinin dışında bir şeye.. Hangi bloklar favori bloklarınız ve hangileri en az favori olanınız..

Bu blokların bir düzleme yayıldığını düşünün. Hepsini gruplayıp etiketlemek zorunda olsaydınız. Harcayacağınız tüm zamanı blokların zamanına eşlemeniz gerekirdi. Yemek pişirmek 3 blok alır, sipariş etmek 0 blok. Günde 10 dakika meditasyon 1 blok ayırmaya değer mi ? Gecede 20 dakika kitap okumak 1 yılda 15 kitap fazla okumanızı sağlar, bu iki bloğa değer mi ? Bilgisayar oyunu oynamak favori aktiviteniz ise kaç blok ayıracağınızı düşünmelisiniz. İş çıkışı arkadaşlarla birşeyler içmek 10 bloğunuzu alacaktır. Ne sıklıkla 10 bloğu bu amaçla kullanmak isterdiniz ve hangi arkadaşlarla ? Hangi bloklar olmazsa olmazdır ve hangileri daha esnektir ? Hangi bloklar boş bırakılmalı, önceden bir hedef verilmeden..

Şimdi aynı 100 blokluk düzlemi tekrar düşünün, her biri dün yaşadığınız şekilde etiketlenmiş olsun. Sormamız gereken soru şu: Hedeflediğiniz ve yaşadığınız düzlemler birbirinden ne kadar farklı ve neden bu fark var ?

Evet, sitedeki yazı bu kadardı. Bence bu blokları bir süredir düşünmüyorsanız kendinize düşünmek için biraz zaman verin. Sitede blokların çıktısı alınabiliyordu, aşağıya kopyalıyorum. Bloklarımızın bir kısmı zorunluluklar ile dolu. Bunları ve uykuyu girince aslında geriye çok boşluk kalmıyor. İş için evden çıkış ve eve dönüş saatleri dışındaki zamanımız önemli olan. Önemli çünkü birşeyler yaratmak istiyorsak bu blokları kullanmamız gerekecek. Ya da bu blokları eğlenceye ayırmaya devam edeceğiz.

Kendi bloklarımı düşünürken, kafamda niye az blog yazısı yazdığım, her gece 20 dakika kitap okumanın aslında çok kolay olduğu, sık sık spor yapmanın elimizde olduğu fikirleri dönüyor.

Hayatınızı 144 blok olarak planlamak için bu siteye göz atabilirsiniz.

Mutlaka boş bırakmamız gereken bloklar olmalı sanırım. Bu işin hilelerinden biri de bu olmalı. Umarım bu yazıyı ya da orjinalini okumak kafanızda şimşeklerin çakmasına sebep olmuştur.

Hayatımızın haftalara dökülmüş haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Hayatımızdaki Sınırlı Kutucuklar” için 2 yorum

  1. Ben de her seferinde aslında her gün az da olsa kitap okumanın zor olmadığını, daha fazla yazı yazmanın zor olmadığını, daha çok spor yapmanın zor olmadığını düşünüyorum.. Bunlar dışında hangi gereksiz aktivitelere ne kadar çok vakit ayırdığımı..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s