Saat pili degiştirirken nasıl kazıklandım

Ççöp dökmeyin uyarı levhasının altına bırakılmış çöpler
Buraya daha önceki bir yazımda kullanmış olduğum bu resmin uygun olacağını düşündüm.

Bu yazımda sizlere başımdan geçen kazıklanma olayını anlatmak istedim çünkü kullanılan teknik bana ileri seviye geldi.

Geçtiğimiz Eylül ayında askere gittim. Öncesinde askerlik malzemesi hazırlama işleriyle uğraştım. Eşyaların çalınma ihtimaline karşılık mümkün mertebe eski ya da gözden çıkarabileceğim eşyaları yanıma almıştım(eski ayakkabı, saat, telefon ve benzeri).

Askerlik görevi dolayısıyla eski saatime iş düşmüştü. Uzun zamandır kullanmadığım eski saatimi askerde kullanmak üzere bulunduğu yerden çıkardım ve kontrol ettim. Pili bitmişti. Pilini değiştirmek üzere saatçinin yolunu tuttum.

Rümeli Hisarüstün’de bulunan bir esnaf abinin tavsiyesi üzerine yan dükkandaki elektrikçiye saat pili değiştirmek üzere gittim. Bahsi geçen elektrikçiden alışveriş yapmayı nedense hiç tercih etmiyordum. Bunun sebebi fi tarihinden kalma tecrübelerim olsa gerek çünkü bu muhitte uzun süre yaşadım ve çok esnafla alış verişim oldu.

Dükkana girdiğimde, dükkan ve dükkan çalışanı bende iyi bir izlenim bırakmıştı. Saati çalışana verdim ve pil değiştirme ücretini sordum. Bana ücretin 15 TL olduğunu söyledi. Saat pili değiştirmek istediğimi ve ufak bir indirim yaparsa sevineceğimi söyledim.

Dükkan çalışanı alet kutusunu açtı ve saatin kapağını tornavida ile sökmeye başladı. Bu esnada kutu içerisine yazmış olduğu fiyat listesini gösterdi ve fiyatın pile göre belirlendiğini ve bazı pillerde indirim yapamayacağını söyledi. İndirim yapabileceği pili tornavidanın ucunu kullanarak bana gösterdi. Yani saatin içerisinde bana gösterdiği pil çıkarsa indirim yapabilecekti ama başka bir pil çıkarsa pil maliyetinden dolayı indirim yapamayacaktı.

Kapağı kaldırdığı zaman saatin içerisinden çıkan pilin dükkan sahibinin bana gösterdiği pil olmadığını gördük. Bu sebeple tam ücreti ödedim ve saatimin pilini değiştirdim.

Eve döndüğümde düşünürken önemli bir ayrıntıyı farkettim, adamın indirim yapabileceğini söylediği pilin saat içerisinden çıkma ihtimali yoktu çünkü o pil sadece daha büyük cihazlarda kullanılıyordu(Baskül vs). Bu ayrıntının doğru olduğundan eminim çünkü pil modellerini iyi biliyorum ama alış veriş esnasından bu detayı düşünmemiştim.

Sonuç olarak, karaktersiz bir esnafı daha kazıkçı olarak hafızama kazıdım. Beni kandırmak yerine keşke indirim yapamayacağını ya da çok küçük bir indirim yapabileceğimi söyleseydi. Her iki ihtimalde beni mutlu ederdi. Kazık yemiş olamak insanlara olan güvenimi tekrardan sarstı.

Saat pili degiştirirken nasıl kazıklandım” için 7 yorum

      1. Aslında buradaki konu karşınızdakinin açık sözlü olmaması gibi, yapamam kardeşim dese daha anlayışlı olacağız ama kandırılma hissi bizi üzen.. Yoksa onların da para kazanması lazım o konuya girmiyorum bile.. Bir de bu saat pili konusu böyle gelmiş böyle gidiyor, genelde çok düşük ücretli zayıf piller kullanılarak birkaç kat fiyat uygulanabiliyor, o yüzden kendi pilini almak daha iyi, belki değişim ücretiyle kendi pilimizi değiştirtebiliriz 🙂

        Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s