Son iki yılda ne yaptım?

 

Grenoble nehir kenarı
Grenoble şehrinden bir kare.

Hayatımın son iki yılından blog yazılarımda hiç bahsetmedim. Aslında yazmaya değer bir çok olay başımdan geçti. Bu yazımda pek detaylara girmeden son iki yılda ne yaptığımdan kabaca bahsedeceğim. İlerleyen günlerde farklı başlıklar altında detayları içeren blog yazıları yazacağım.

Hayatımın son iki yılı ilk yirmisekiz yıldan çok faklı geçti çünkü son iki yılda ilk defa bir yabancı ülkede yaşadım. Evet, son iki yılım Fransa’da geçti. Tabiki ara ara tatil ve iş dolayısıyla Türkiye’ye geldim.

Fransa’ya yüksek lisans için gittim. Öncesinde Sentio Sports Analytics firmasında uygulama geliştirici olarak çalışıyordum. Şirket yöneticilerimin destekleriyle Fransa’da yükseklisan yapmak üzere yola çıktım. Grenoble universitesinde Informatik yüksek lisansı yaptım. Grenoble Fransa alplerinde bir şehir. Nüfusu 700.000 kadar. Şehrin ortasından İsere nehri geçmekte ve üç tarafı alp dağlarıyla çevrili.  Bu şehirde yaşayabildiğim ve öğrenim göre bildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum çünkü şehir çok güzel ve aldığım eğitim çok kaliteliydi. Değerli insanlarla tanışma ve çalışma fırsatı yakaladım.

grenoble-bastil
Grenoble şehrinin Bastil tepesinden çekilmiş bir fotoğrafı. Sol tarafta şehrin önemli sembollerinden birisi olan asansör görülmekte.

Grenoble şehrinde iki sene yaşadım. Burada başımdan geçen her olayla iligili bir blog yazısı yazılabilir ama ilerleyen günlerde şehrin özelliklerinden bahseden bir yazı yazmak istiyorum.

Yüksek lisans eğitimim sırasında distributed sistemler alanında uzmanlaşmayı seçtim. Stajlarımı bu alanda çalışan gruplarda yaptım. İlk strajımda işletim sistemlerinin sürücüleri konusunda çalıştım, bu staj kısaydı. İkinci stajımda blockchainlerin consensus algoritmaları üzerinde 6 ay çalıştım. Blockchain’ler üzerine bir yazı yakın zamanda gelecek, hatta bir sonraki yazacağım yazı bu konu üzerine olacak. Stajımın sonunda danışman hocamın yardımıyla doktora yapmak için Bordeaux’da fon buldum. Bu yazıyı Bordeaux dan yazıyorum ve doktora çalışmalarımın 3. ayını doldurdum.

Grenoble’da yüksek lisans eğitimim sonrasında hemen Bordeaux a gelmedim; askerlik görevimi Aydın Jandarma Eğitim Taburu’nda yerine getirdim. Askerlikle ilgili yazacak bir çok anım var, ve ilerleyen günlerde askerlikle iligili izlenimlerimi bir blog postunda sizlerle paylaşacağım.

Askerlik sonrasında hemen Bordeaux’a ayak bastım. Grenoble şehrine alıştıktan sonra Bordeauz bir farklı geldi. Burada ilk bir ayım çok zor geçti çünkü ev bulmak bu şehirde çok zor. Fransa’da ev bulma meselesi genel olarak zor. Bu konuyla ilgili bir blog yazısı da gelecek.

Bordeaux, güzel bir şehir. Buraya kışın geldim ve kış ayı ılıman geçti. Burada yaşayanlar yazın Bordeaux’un çok güzel olduğunu söylüyorlar. İlerleyen aylarda Bordeaux’da yaşamla ilgili bir yazı yazmayı planlıyorum.

Yüksek lisans eğitimim esnasında Türk A Milli Basketbol Erkek ve Kadın takımıyla çalışma fırsatı yakaladım. Başarılı hocalar ve atlerlerle çalışmak gerçekten çok farklı ve ufuk açıcı bir deneyim oldu benim için.

Dediğim gibi bu yazımda detaylara inmeden son iki yılımı kabaca özetledim. İlerleyen günlerde detayları içeren yazılarım gelecek.

 

Son iki yılda ne yaptım?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s