Daha Dinç ve Sağlıklı Kalmamak

Natural-Remedies-for-Fatigue.gif

Aşağıda yazılı önerileri uyguladığınızda ertesi gün kendinizi daha uykusuz, enerjisiz ve odaklanma güçlüğü yaşar bir şekilde bulabilirsiniz. Sabah işe vardığınızda akşam olsa da yatsam diyebilirsiniz. Eve gidince kesin yatacağım dersiniz; fakat eve gidince aynı önerileri uygulamaya devam edersiniz, kendi içinde güzel bir döngü oluşur..

Aşağıya 15 madde olarak sebep olarak gördüğüm yöntemleri yazıyorum. Önerileriniz varsa yorumlara beklerim. İyi uykular..

Akşam hafif yemek yememek: Aslında çoğu zaman ezbere iş yaptığımızdan ihtiyacımız olmasa da yemeğe gömülebiliyoruz. Aşırı tok olmaktansa biraz aç olmak daha rahatlatıcı sanki.

Yatmaya yakın yemeği bırakmamak: Sindirim açısından zorlukların çıkmaması ve şişkinlik hissetmemek için erken saatlerde mutfağı kitlemek faydalı olacaktır.

Kahve vb. içecekleri geç saatlere bırakmak: Yüksek derecedeki uykuya etkisini yaşadıysanız otomatik olarak içmiyorsunuz zaten.

Sıcak bir bitki çayı içmemek: Midenizi rahatlatıp gevşemeyi ve sakinleşmeyi sağlatacak bir içecek tercih edilebilir, ılık su bile olabilir aslında.

Uykudan önce tv’ye telefona bakmak: Bu işin çözümü aslında bir uyku rutini oluşturmakta, ve bu uyku rutini uykudan hemen önce elektronik alet kullanımını içermemektedir.

Yatakta bile telefona bakmak: Tuvalette bile baktığımız telefonların sağlığımıza zararından bahsedilmiş. Düşüncesiz telefon kullanımını olabildiğince azaltmakta fayda var.

Ertesi gün hava durumuna bakmamak: Giyeceklerimizi ve kendimizi ertesi günün hava durumuna hazırlamak sürprizlere karşılaşmamızı önleyecektir.

Giyecekleri geceden hazırlamamak: Sabah saatlerinde yaşanacak geç kalma streslerini azaltmak için yapılmalıdır.

Sabahı planlamamak: Yapacağımız kahvaltı olsun, ya da bizi bekleyen acil işler olsun geceden bir hazırlığını yapabiliyorsak sabah işimizi azaltacaktır.

Günlük yazmamak: Sabahı planlamak derken biraz da bunu kastediyordum aslında, kafamızdaki düşünceleri boşaltmak için yatmadan uygulanabilir, mümkünse sabah kalkınca yazmak da işe yarayabilir. Öneri yazısı için tıklayın.

Yoga yapmamak: Rahatlatıcı seçeneklerden biri de kardiyo bakımından çok zorlamayacak bir yoga seansı olabilir. Öneri yazısı için tıklayın.

Meditasyon ya da nefes egzersizi yapmamak: Nereden başlayacağım ki desek bile 1 dakika sakin kalmaya çalışmak da fena bir başlangıç olmayabilir. Öneri yazısı için tıklayın.

Ilık duş almamak: Kimilerinin gece yatmadan kimilerinin ise sabah kalkar kalkmaz aldığı duş seansı, soğuk duş da bir tercih.

Erken yatmamak: Sebebi ne olursa olsun erken yatmadığımızda uyku için kendimize daha az zaman ayırmış oluyoruz, işin matematiği burada aslında. En önemli sebep bu olsa gerek.

Sabah egzersizi yapmamak: Ütopik bir amaç gibi dursa da 20 dakika erken kalkılarak ulaşılabilecek bir hedef.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s