Martı-Elektrikli Scooter

Avrupa’da gayet yaygın olan Türkiye’de son zamanlarda popülaritesi artmaya başlamış bir hizmetten bahsedeceğim; Martı. Martı bir elektrikli scooter kiralama hizmeti sunan bir uygulama. Aslında ilk çıktığı andan itibaren çevremde çok fazla kullanan kişi olmasına rağmen ben nedense biraz geç kaldım, yakın zamanda benim de deneyimleme fırsatım oldu.

Scooterı  kullanmanız için önce telefonunuza uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı indirdikten sonra telefon numaranızı giriş giriş yapıyorsunuz. Eğer gözünüzün görebildiği uzaklıkta bir Martı-scooter yoksa telefonda hangi lokasyonlarda martı olduğuna dair haritadan yardım alabilirsiniz. Uygulamayı indirdik, giriş yaptık, martımızı bulduk, şimdi kullanabilir miyiz? Evet ama martıyı öyle her lokasyonda kullanamazsınız, yine haritadan martının kapsadığı bölgeleri inceleyebilirsiniz. Aşağıda açık renkle görünen kısımlar martıyı kullanabileceğiniz bölgeler.

IMG-20200321-WA0012

Evet şimdi kullanmak için herşey hazır. Martımızın yanına gidince telefondaki uygulama içerisindeki kameradan martının üzerinde bulunan QR kodu okutabilir veya kodu girebilirsiniz.

IMG-20200321-WA0010

Bu hizmetin ücretlendirmesi tıpkı taksiye benziyor. İlk piyasaya girdiklerinde açılış ücretleri 3 TL, her 1 dakikası 75 kuruştu fakat şu an açılış ücreti 1,99 TL her 1 dakikası 59 kuruştan ücretlendiriliyor. Bunların üzerine bir de toplam ücret üzerinden KDV ekleniyor.

Scooter kullanırken uygulama içerisinde size basit kullanım talimatlarını veriyor. Bence trafik kullarına uymak, yayalara dikkat etmek çok önemli. Kask takabilirseniz çok daha güvende olursunuz. Scooterda gaz ve fren olmak üzere 2 pedal bulunuyor, bunu elinizle kontrol ediyorsunuz. Kullanımı bitirdikten sonra martı uygun bir direğe kilitlemeniz ve bunu uygulama üzerinden fotoğraflamanız gerekiyor. Sonrasında ödeme kayıtlı kredi kartınızdan gerçekleşiyor. Geçmiş seyahatlerinize uygulama üzerinden bakabilirsiniz. Örnek olması açışından aşağıda paylaşıyorum. Üstteki seyahatimde 20 dakikada 5km yol gidip 13,79 TL ödedim. Gayet iyi 🙂

IMG-20200321-WA0014

Benim deneyimleyip kullanmaktan çok zevk aldığım bu hizmet, sadece eğlence amaçlı kalmayıp özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda biyerden biyere giderken işimizi acayip kolaylaştırabiliyor. Avrupa’da oldukça yaygın olan ve 1’den fazla firmanın scooterlarının olduğu bu hizmeti Türkiye’ye getirenlere teşekkür ederim. Kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim, çok eğlenceliydi!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s