Kitap – Özgür Ruh – Bağımsız Ruh – The Untethered Soul

untethered soul.png

2 defa okuduğum bir kitabı sizlere önermek istedim. Ben okurken Türkçe baskısı pek yoktu piyasalarda, akabinde Özgür Ruh olarak tekrardan basıldı. İngilizce okuduğumdan ingilizce alıntıları aktararak kendi yorumlarımı ekleyeceğim. Türkçe kitabı da aldım; fakat henüz okumadım.

Sevdiğim bir arkadaşım kitap için yorumunda; titreşim yaratsa bile bilgelik içeren örnekler ya da önerilerin nasıl uygulanacağıyla ilgili pek bilgi verilmemiş diyordu. Doğru diyor aslında; ama bana bu titretme kısmı yeterli oldu. Devamını farklı kaynaklarda ve kendimizde bulacağız..

So you decide to use life to free yourself. You become willing to pay any price for the freedom of your soul. You will realize that the only price you have to pay is letting go of yourself. Only you can take inner freedom away from yourself, or give it to yourself. Nobody else can. It doesn’t matter what others do, unless you decide that it matters to you. Begin with small things. We tend to let ourselves get bothered by the little, meaningless things that happen every day. For example, somebody beeps at you at the stoplight. As these little things happen, you will feel your energy change. The moment you feel a change, relax your shoulders and relax the area around your heart. The moment the energy moves, you simply relax and release.

İçsel özgürlüğümüzü kendimize yalnızca biz verebiliriz, ya da kendimizden biz alabiliriz. Küçük şeylerle başlayın, hergün kendimizi gün içinde olan ufak şeylerle sıkmaktayız. Birinin bize ışıkta korna çalmasını örnek vermiş, kendim için çok yerinde bir örnek olduğunu söyleyebilirim, eminim ki siz de katılacaksınız. Bir anda enerjimiz değişiyor böyle durumlarda. Bunu aşmak için değişimi hissettiğimiz anda omuzlarımı gevşetip kalbimizi rahatlatmamızı ve enerjinin akmasına izin vermemizi önermiş.

Ne kadar doğru diyor, o kadar kolay sinirlenebiliyoruz ki, ve de çok gereksiz şeyleri büyütüyor ve peşini bırakmıyoruz. Bırakma Sanatı adlı blog yazımda bu konuya değinmiştim, bırakmak lazım bazen 🙂

You have mistreated your psyche by giving it a responsibility that is incomprehensible. Just stop for a moment and see what you have given your mind to do. You said to your mind, “I want everyone to like me. I don’t want anyone to speak badly of me. I want everything I say and do to be acceptable and pleasing to everyone. I don’t want anyone to hurt me. I don’t want anything to happen that I don’t like. And I want everything to happen that I do like.” Then you said, “Now, mind, figure out how to make every one of these things a reality, even if you have to think about it day and night.” And of course your mind said, “I’m on the job. I will work on it constantly.”

Aklınıza alması güç sorumluluklar yüklediniz, herkesin sizi sevmesini, hakkınızda kimsenin kötü söylememesini, yaptığınız herşeyin herkesi tatmin etmesini, kimsenin sizi üzmemesini, herşeyin istediğiniz gibi olmasını istediniz. Aklınız devamlı bunları gerçekleştirmek için uğraştı.

Ruhsal olarak güçlendiğinizde, kendinizi problemlerden koruma hareketlerinizin size daha çok problem açtığını anlayacaksınız. Birşeyleri sizi rahatsız etmesin diye kontrol etmeye çalıştığınızda bunun daha çok probleme yol açtığını göreceksiniz.

en mutlu insan ol olmuyacam ile ilgili görsel sonucu

Bir noktada uyanacaksınız ve problemin içinizde olduğunu anlayacaksınız. Zihniniz size  devamlı şuraya git, buraya gitme, şunu giy, bunu giyme, şunu yap, bunu yapma gibi şeyler söylemektedir. İlkokulda ve lisede de böyle değil miydi ?

Problemlerimizin anlık görüntüsünü alırsak, herkesin günün problemi dediğimiz problemi yaşadığını göreceğiz. Günün problemi bizi rahatsız etmeyi bırakınca, bir sonraki problem karşımıza gelecektir. Şu terfiyi alırsam rahatlayacağım, şu değişikliği yaparsam herşey düzelecek gibi çözümlerin doğru olmadığını görüyoruz. Bunun çözümünün düşünce tarzımı değiştirmek olduğunu anlamamız gerekiyor.

Video özet tarzında bir videoyu alta ekliyorum.

Başımıza birşeyler geldiğinde büyük olasılıkla içimize kapanmak ve etkilenmek isteriz. Diğer seçeneğimiz ise etkilenmemek olacaktır, sınırlı zamanımızın olduğu şu hayatta her zaman bilinçli ve açık kalmak en ideal seçenek olmalıdır. Anda kalmak adına meditasyon yapabilirsiniz. Koşulsuz mutluluk denilen en ideal durum hedefimiz olacaktır her zaman.

Events don’t determine whether or not you’re going to be happy. They are just events. You determine whether or not you are going to be happy.

Olaylara şükredebiliriz ya da kötü taraflarından bakabiliriz. Tanrı, enerjisi yüksek, hayattan zevk alan, memnun insanlarla takılmak isteyecektir, büyük olasılıkla 🙂

Ruhsal gelişim ödevimiz, hayatı stressiz, problemsiz, korkusuz, melodramsız yaşamak olmalıdır.

Çoğu durumda olaylar hakkındaki korku ve arzularımızla uğraşırız. Korku ve arzumuzdur durumları karmaşıklaştıran. Onları kontrol altına aldığımızda anda kalmamız kolaylaşacaktır.

Kitap – Özgür Ruh – Bağımsız Ruh – The Untethered Soul” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s