Kitap incelemesi: Veba

veba-kitap

Bildiginiz gibi son iki aydır bütün dünya bir virüsle savaş halinde, Covid-19. Bu virüs sebebiyle bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi çünkü virüs ciddi can kayıplarına sebep oldu ve olmakta. Yazılı ve görsel basında bu virüsten başka bir habere rastlamak imkansız gibi(bu konuyla ilgili bir kurgu yazmak istiyorum). Virüsle ilgili haberleri okurken daha önceden adını duyduğum ama okumadığım bir kitaptan çokça bahsedildiğini gördüm. Kitabın adı Veba ve yazarı Albert Camus. Sokağa çıkma yasağının olduğu şu günler(@Bordeaux) bu kitabı okumak için en uygun zaman diye düşündüm ve kitabı okumaya başladım. Kısa sürede okumayı bitirdim.

Kitapta anlatılan öykü Cezayir’in Oran şehrinde geçmekte. Şehirde farelerin toplu şekilde ölmeye başlamasıyla birlikte bir veba salgını baş göstermekte. Şehirin karantinaya alınmasıyla birlikte karantina bölgesinde kalanların hayatları tamamen değişiyor. Şehirde yaşayanlar ellerinden olan kaynaklarla vebaya karşı savaşmaya başlıyor.

Doktor Rieux kitabın ve veba ile savaşın baş kahramanı. Doktor elindeki bütün imkanlarla vebaya karşı dostlarıyla birlikte savaşıyor. Eldeki imkanların kısıtlı olmasından dolayı verdikleri savaş bir kaç başarısız denemeden öteye gitmiyor ve sadece koruyucu önlemler almada ve hastalığın sebep olduğu ölümlerle iligili istatistikleri tutmada başarılı oluyorlar.

Kitapta sadece veba ile savaş anlatılıyor sanmayın. Aynı zamanda bu trajik öykünün kahramanlarıyla ilgili bir çok yaşam öyküsüne ve gözleme yer verilmiş kitapta.

Kitapta anlatılan olayla günümüz arasındaki paralellikleri biraz vurgulamak istiyorum. Kitapta şehir yönetimi durumun ciddiyetini çok geç idrak ediyor ve isteksizce önlemler alıyorlar. Bu olayı Covid-19 salgını esnasında biz de gözlemledik. Bazı ülkeler virüsü önce görmezden geldiler. Sonrasında ise gerekli önlemleri almakta isteksiz davrandılar ve hala bu isteksizlik devam etmekte.

Kitapta basın olayı küçük göstermeye çalışıyor ve sonunda bu işin meyvesini yaptıkları kehanetleri halka satarak yemeye başlıyor. Aynı tutumu bizim medyamız da sergiledi. Başlangıçta ciddiye almadılar sonrasında ise kim olduğu belli olmayan insanları uzman sıfatıyla virüsle ilgili konuşturdular bu esnada da kayar reklamları kullanarak bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu idda edilen yiyecek ve içeceklerin reklamlarını yapıp para kazandılar ve kazanıyorlar.

Kitapta, veba ile savaşta, yönetimin sağladığı kaynaklar çok yetersiz kalıyor(ilaç, serum, yiyecek içecek vs.). Aynı durumunun bugün içinde geçerli olduğu açık bir şekilde basında dillendirilmekte. İtalya örneğinde doktorlar gerekli cihaz olmadığı için yaşayacak hastayı seçmek zorunda kalıyor. Türkiye örneğinde ise hastalara test yapılmaya çok geç başlanıyor. Bunun gibi bir çok örnek bulmak mümkün.

Kitapta olmayan ve kitabın eksik kalmış bir öğesi olarak şu notu düşmek istiyorum: Doktor Rieux ün zamanını para ile satın almak isteyen zenginlerin olmaması bence kitabın bir eksikliği. Doktorun zamanı için daha fazla para verecek ve bunu karşılığında daha çok hizmet bekleyecek kimseler eksikti bence kitapta.

Okumadıysanız bu kitabı okuyun derim.

Kitap içinde yayınlandı

Kitap incelemesi: Veba” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s