Covid-19 ve Faydaları

Illustration of SARSr-CoV virion

Bir süredir aklıma gelen bir fikri yazmayı düşünüyordum. Biraz sonra aşağıda okuyacağınız düşünceler belki sizin de aklınıza gelmiştir ve belki de bu düşüncelerin çok sığ olduğunu ve düşünmeye bile değer olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Olsun, genede bu düşüncelerimi bir gün okurum diye yazacağım.

Başlığı görünce belki şaşırdınız ve belki de bunu yazan salak olmalı diye düşündünüz. Binlerce insanı öldüren bir virüsün kime ne faydası olabilir? Bu soru çok doğal bir soru ama benim düşüncem bu ölümcül virüs birilerine faydalı. Kimlere mi? Ufak bir düşünce deneyi yaparsak bu birilerini hemen bulabiliriz diye düşünüyorum. Öncesinde faydasını söylemek istiyorum: gündemi değiştirmiş olması.

Düşünce deneyimize şu soruları sorarak başlayalım: aldığı yanlış kararlardan dolayı Covid-19(salgından) dan önce kimler zor durumdaydı?  Salgın haberleri ile değişen gündem kimlerin işine yaradı? Hesap verme sorumluluğu olan ve hesabı salgın vakasına yıkacaklar kimler?

Düşünce deneyimiz çok basit oldu çünkü soruyu sorduk mu ve cevabı verdik mi bu iş tamam. Yukarıdaki soruları daha çeşitlendirebilirdik ama bunu yapmak istemedim çünkü bir süre sonra sorular cevabı içerisinde barındırmaya başlayacaktı ve soruları cevaplaması çok kolay olacaktı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s