El Dezenfektanı Yapımı

dezenfektan.png

Merhabalar,

Bu yazıda sizlere Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık kuruluşlarına önerdiği el dezenfektanı yapım reçetesinden bahsedeceğim. Bu linkten de bilgiye ulaşabilirsiniz.  Konya Eczacı Odası’nın sitesinden de Türkçe kaynağa ulaşabilirsiniz.

Etil Alkol veya Isopropil Alkol kullanılarak 10 litrelik reçete hazırlanmasında gerekli maddeler ve miktarları aşağıdaki gibi olmaktadır.

REÇETE 1 Birim (ml)
Etil Alkol 96% 8333
Hidrojen Peroksit 3% 417
Gliserol (Gliserin) 98% 145
Distile su ya da kaynatılmış soğuk su 1105
TOPLAM (ml) 10000
REÇETE 2 Birim (ml)
Isopropil Alkol 99.8% 7515
Hidrojen Peroksit 3% 417
Gliserol (Gliserin) 98% 145
Distile su ya da kaynatılmış soğuk su 1923
TOPLAM (ml) 10000

Üretimiyle ilgili detayları aşağıda görebilirsiniz. Üretebilmek veya üretmek sizlere kalmış tabi; ama dikkat edilmesi gereken noktalar var. Ayrıca dezenfektanı yapmadan önce kimyasalların analizleriyle ilgili de bilgi sahibi olmakta yarar var. Bazen alkollerde katkı maddesi olabiliyor, ya da spesifik olarak dezenfektan için kullanılmayacak alkoller olabilir. Elimizdeki maddelerden emin olduktan sonra üretmesi pek de zor değil.

sarscov2-310052-27.png

sarscov2-310052-28.png

DİKKAT

En uygun üretim ve depolama, klimalı veya soğuk odalarda gerçekleşmelidir. Bu odalarda ateş yakılmasına veya sigara içilmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

DSÖ tarafından önerilen el dezenfektanı formülasyonlarının üretimi, yerel düzeyde veya özel klima ve havalandırması bulunmayan merkezi eczanelerde 50 litreden fazla miktarlarda yapılmamalıdır.

Saf etanol çok yanıcı olduğu ve 10°C gibi düşük sıcaklarda bile alev alabildiği için, üretim tesislerinde etanol hemen yukarıda belirtilen konsantrasyon düzeyine seyreltilmelidir. % 80 etanolün (h/h) ve % 75 izopropil alkolün (h/h) yanma noktaları sırasıyla 17,5°C ve 19°C’dir. Malzemeler ve son ürün ulusal güvenlik kılavuzları ve yerel yasal gerekliliklere uygun  olarak muhafaza edilmelidir.

MALİYET

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 yılı verilerine göre 100 ml dezenfektan baz alındığında, maliyet ve satış arasında 5 ila 18 kat arasında fark olabiliyor. Tablodan görebilirsiniz.

dezenfektan_fiyat.png

Ayrıca bu siteden de benzer bir reçeteye ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim..

El Dezenfektanı Yapımı” için 2 yorum

 1. Berker, bu el dezenfektanı nasıl çalışıyor?
  Sabundan neden farklı?

  Sabuna göre avantajları neler?
  Dezenfektan kullanınca elde tortu akılıyor mu?

  Beğen

  1. Dezenfektan bakterileri, mikropları öldürücü bir etkiye sahip oluyor, hücrelerine zarar verip öldürüyor diyebiliriz. Sabun ise hem öldürücü hem de temizleyici bir etkiye sahip oluyor kıyaslama yapmak gerekirse. Öncelikle sabun varsa sabunu kullanıp elini yıkayacaksın, sabunun olmadığı yerde yanında dezenfektan bulunmasında fayda var. Dezenfektan kullanımında normal şartlarda gliserin gibi nemlendirici içerdiğinden elde yumuşaklık hissi kalması lazım. Hatta az önce kullandığım için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca alkol uçucu olduğundan elini ferahlatıp soğutuyor. Toparlamak gerekirse, daha az miktarda sabunu köpürtüp tüm eli temizlemek ve mikroptan arındırmak daha kolay ve kesin çözüm olmaktadır. Dezenfektanı ele alıp tüm eli ovuşturmak ve mikropları öldürmek sabuna göre biraz daha zor olmaktadır. İkisini de kullanırken elinin her yerine ulaştığına eminsen sıkıntı yok. https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/12/science-soap-kills-coronavirus-alcohol-based-disinfectants Linkten de bilgi alabilirsin..

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s