Karantinadaki (İçinizdeki) Değerli Vakit

Sağlıksal açıdan dikkatli olmamız gereken bu dönemde evde geçirdiğimiz zaruri zamanı en iyi değerlendirmenin yolunun kendimizle yakınlaşıp kendimizi anlamak olduğunu düşünüyorum. Sıkılmak bir seçenek olmamalı.

Yazıdaki amacım benim önerilerim ve fikirlerimden ziyade sizin kendi fikirlerinizi ve hedeflerinizi bulmanız üzerine olacaktır. Bu doğrultuda sizlere karantinada yapabilecekleriniz hakkında yazmak istedim. Yıllar önce bahsettiğim bir kitap olan Artist’s Way adlı kitaptaki bir öneriden yola çıkacağım. Sanatçının Yolu ismiyle kitabın Türkçe’si de bulunmakta.

Kitapta çeşitli görevler var, bir görevde yapmaktan zevk aldığınız 20 adet durumu not almanız isteniyor. Ardından da yanlarına en son ne zaman yaptığınızı yazacaksınız. Bazı aktivitelerin üzerinden uzun zaman geçmesi sizi şaşırtabilir.

Karantinada olun ya da olmayın bu listeyi oluşturmanızı tavsiye ederim. Kitapta görev olarak listemizden 2 adet aktiviteyi bir hafta içinde gerçekleştirmemiz isteniyordu, sizi zorla keyif aldırmaya itiyor diyebilirim.

Zaman içinde sevdiğimiz hobilerimizden uzaklaşıyoruz, ama yakınlaşmak da elimizde aslında.

Kendi listemden örnekleme yapacak olursam mektup yazmayı size önerebilirim. Sanal da olsa dostlarımıza daha içten bir merhaba demek herkese iyi geliyor.

Kitaptan daha önce bu yazımda bahsetmiştim ve şu şekilde açıklamıştım: Kitap insanın içinde biryerlerde kalmış yaratıcılığı tekrar canlandırmaya yönelik durumlar geliştiriyor. 12 hafta boyunca sizden bazı uygulamalar ve kendi üzerinizde gözlemler yapmanızı istiyor ve hergün yazmanızı da istiyor. Gelişim ile ilgilendiğiniz zamanlarda kitabı tavsiye ederim. Bir iki nokta yakalasanız zaten emeğe değmiş oluyor.

Genellikle yalnız başına yapabileceğiniz 101 fikir için bu linke bakabilirsiniz.

Bu siteden de farklı fikirlere ulaşabilirsiniz.

Kitapla ilgili daha detaylı bir anlatıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

İçinizdeki gücü kullanmanız dileklerimle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s