Kitap incelemesi: Scrum: the art of doing twice the work in half the time

Scrum- the art of doing twice the work in half the time

Bu yazımda okuduğum bir kitapla ilgili yorum yapmak istiyorum. Kitabın adı Scrum: the art of doing twice the work in half the time. Yazarı Jeff Sutherland. Kitap Türkçeye çevirilmiş. Linki kullanarak satıcının sayfasına ulaşabilirsiniz ama İngilizce biliyorsanız kitabın ingilizcesini okumanızın daha faydalı olacağını düşünüyorum çünkü dili çok hafif ve akıcı bir kitap. Kitabı okumamın üzerinden uzun bir zaman geçtiği için vereceğim bilgiler biraz yüzeysel olacak.

Kitabın konusu Scrum olarak isimlendirilmiş proje yönetim tekniği. Bu noktada hemen aklınıza acaba kitap benimle alakalı mı diye sorabilirsiniz çünkü proje yönetimi dendiği zaman kimileri eminim ki ben proje yönetmiyorum o zaman bu benim işime yaramaz diye düşünebilir. Öncelikle bu düşüncenin yanlış olduğunu belirtmek istiyorum çünkü hayatımızda orta ve uzun vadeli olarak yapmayı hedeflediğimiz ve yapılabilmesi için bir planlama gereken her şeyi proje olarak isimlendirebiliriz diye düşünüyorum.

Normal bir insanın hayatından projelere örnek vermek gerekirse: yeni bir dil öğrenmek, ev yenilemesi, taşınma, bahçe düzenlenmesi, üniversite sınavına hazırlanmak birer proje örneği olarak değerlendirilebilir. Yani demek istediğim şu: kitapta bahsedilen teknik herkesin işine yarayabilecek bir teknik.

Yazarımız bu kitapta, Scrum tekniğinin nerede ve nasıl ortaya çıktığından, neyi amaçladığından ve nasıl kullanılması gerektiğinden bahsediyor. Ayrıca kitap Scrum tekniğinin farklı disiplinlerde başarılı kullanımıyla ilgili birçok örnek içermekte.

Bu bahsedilen Scrum tekniği nedir ve neden önemlidir. Kısaca buna değinmek istiyorum. Öncelikle Scrum tekniğinin proje yönetiminde insanı odağa koyduğunu belirmek istiyorum. Bir insan yanılabilir, zaman zaman hedefinden sapabilir, hayal kırıklığına uğrayabilir, yanlış tahminlerde bulunabilir ve en önemlisi de bildiğini sandığı ama bilmediği bir konuyla ilgili kararlar verebilir ve etrafındakileri de yanlış yönlendirebilir. Peki, Scrum tekniği bu saydığımız problemlerle nasıl başa çıkıyor? Çok basit, Scrum tekniği her şeyin en baştan ayrıntılı planlanmasının yanlış bir yaklaşım olduğunu belirtiyor ve bunun yerine ise kademeli planlamayı öneriyor.

Scrum tekniği, proje sürecinin başında yapılması gerekli olan işlerin listelenmesi ve öncelik değeri atanmasıyla başlıyor. Sonrasında ise belirli bir zaman aralığı için listelenmiş işlerden bir kısmının bitirilmesi hedefleniyor. Bu bahsi geçen zaman aralığı tipik olarak 1 ya da 2 hafta. Zaman aralığının sonunda ise alınan sonuçlar değerlendiriliyor ve elde edilen geribildirim ile bir sonraki zaman aralığındaki işler hedefleniyor. Yapılan iş takım işiyse günlük kısa toplantılarla takım üyelerinin yaşadığı sıkıntılar listeleniyor ve sıkıntıların çözümünün mümkün olup olmadığı değerlendiriliyor. Bu toplantıların 15 dakikadan uzun olmaması gerekiyor aksi taktirde toplantılar bir zaman kaybı olarak görülüyor. Zaman aralığı için hedeflenen işler zaman aralık sona ermeden kesinlikle değiştirilmiyor ama günün şartlarına göre bir sonraki zaman aralığındaki hedeflenen işlere karar verilebilir.

Scrum’ın kişisel kullanımına örnek vermek gerekirse: diyelim ki yeni bir dil öğrenmek istiyorsunuz ve bunu planlamak istiyorsunuz. Scrum kullanarak bunu şu şekilde yapabiliriz:

 1. Bu dili öğrenmek istemekteki amaç ya da amaçlarınız nelerdir? Bunları sıralayarak işe başlamalıyız.
  • günlük iletişimde kullanmak
  • haber ve dergileri takip etmek
  • bu dilde kitap yazmak
  • akademik çalışmaları takip etmek
 2. Sonrasında ise amacınıza göre öğrenmeniz gereken bütün konuları listelemelisiniz.
 3. Listelediğiniz her konuya bir öncelik değeri atamalısınız. Örneğin her konuyu önemine göre 1 ile 10 arasında bir değer verebilirsiniz. 1 en değerli 10 da en az değerli olabilir.
 4. Her konu için tahmini bir süre vermelisiniz. Örneğin: a konusu için en azından 2 gün çalışmalıyım gibi.
 5. İlerlemenizi değerlendirmek için bir zaman aralığı belirlemelisiniz. Bu zaman aralığı çok uzun ya da çok kısa olmamalı. Bence bir hafta iyi bir zaman aralığı.
 6. Her haftanın başında o hafta öğrenmek istediğiniz konulara karar vermelisiniz. Bunu yaparken de öncelik sıralamasına göre listenizden en önemli konuyu ya da konuları seçmelisiniz.
 7. Haftanın sonunda elde ettiğiniz ilerlemeleri aile üyelerinizle ya da yakın arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz ve bu paylaşma sürecinin her hafta yenileneceğini onlara bildirmeliniz.
 8. Hafta sonunda elde ettiğiniz ilerlemeye göre bir sonraki haftanın konularına karar vermelisiniz.

 

Yukarıdaki dil öğrenimiyle ilgili örneği kendim geliştirdim ve üzerinde çok düşünmedim ama bu örnek Scrum süreciyle iligili temel öğelerin hepsini içermese de birçoğunu içeriyor.

Uzun sözün kısası bu kitabı okumalısınız diye düşünüyorum çünkü hayat küçük projelerden ibaret ve bu projelerde elde ettiğimiz başarı mutluluğumuzu etkiliyor.

Kitap içinde yayınlandı

Kitap incelemesi: Scrum: the art of doing twice the work in half the time” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s