Kitap incelemesi: Skin in the Game

Skin in the Game cover

Bugün sizlere okuduğum bir kitap hakkında yazacağım. Kitabın adı Skin in the Game yazarı Nassim Nicholas Taleb. Kitabın adını Özgür Demirtaş’ın ekonomi üzerine hazırladığı youtube videosunda gördüm ve okumaya karar verdim. Anladığım kadarıyla Özgür Demirtaş her videosunda kitaplığındaki farklı bir iki kitabı ön plana çıkarıyor (bu bir tesadüfte olabilir ve bunun reklam amaçlı bir çaba olduğunu düşünmüyorum). Bu kitapla tanışmama vesile olduğu için kendisine teşekkür ediyorum.

Kitap’ın dili Ingilizce. Kitabın dili bana ağır geldi: Bilmediğim bir çok kelime vardı ve kitabı okurken %80 – %90 aralığında anladım diyebilirim. Yani analayacağınız anladığım kadarıyla bir yorum yapacağım :).

Kitabın ana konusun Skin in the Game kavramı. Bu kavramı Tureng online sözlüğünde “bir hedefi gerçekleştirmek uğruna maddi riske girmek” olarak tanımlanmış. Bence bu çeviri kabul edilebilir, ama çeviri ile ilgili şu notu düşmek istiyorum buradaki maddi kelimesi aklımıza sadece parasal durumları getirmesin. Bu kelime aklımıza fiziksel olarak sürece dahil olmayı getirebilir. Bu kavram benim aklıma “el elin eşeğini türkü çağırarak” arar atasözümüzü getiriyor çünkü arayan kişinin bulma durumunda kazanacağı ya da kaybedeceği bir şey yoksa arama sürecinde sarfedeceği çaba değişecektir.

Kitap, genel olarak Skin in the Game kavramının önemini günlük hayattan örneklerle vurguluyor ve bu kavramın eksik olduğu durumlarım ne gibi sonuçlar doğuracağını örnekler vasıtasıyla açıklıyor. Bir örnek vermek gerekirse 2008 ekonomik krizinden sonra bir çok hükümet finansal kuruluşları batmaktan kurtarmak için bütçeler ayarladı. Bunu yaptılar çünkü para kararı alanların cebinden çıkmadı. Yani kaybedecekleri hiçbir şey yoktu yani Skin in the game yoktu. Buna günüz Türkiye’sinden bir örnek vermek istiyorum: muhalefet partileri son dönemlerde Covid-19 a karşı alınması mantıkla açıklanamayacak çözüm önerileri sunuyorlar. Bunu sunuyorlar çünkü bu kararların altında kalacak kişi kendileri değil yönetimdeki malum parti olacak. Buna diğer bir örneği de şu şekilde verebiliriz: yönetimdeki malum parti senelerce inşaat projelerini kamu parasıyla destekledi ve kendi elit sınıfını yarattı. Bunu yaptılar çünkü kaybedecekleri bir şey yoktu ve  kararı alanın cebinden çıkmıyor para sonuçta (bunun yapılmasının önünde sistematik bir engel olmadığı için bunu her gelen yapıyor).

Kitap hayatın bir çok alanından(eğitim, bilim, din, politika, ekonomi, siyaset) yukarıdaki gibi örnekler sıralıyor ve okuyucusunu uyarıyor: eğer bir yerde Skin in The Game eksikse dikkat et diyor.

Benim hoşuma giden tespitlerden birisi şuydu: Makro ölçekte saçmalamak mikro ölçekte saçmalamaktan her zaman kolaydır. Bu bence önemli bir tesbit çünkü kurumlarımız küçük olur ve sorumlulukları net bir şekilde ortaya konulursa bir sıkıntı yaşanması durumunda sorumlular bulunabilir ve toplumun birikimleri çar çur edilmemiş olur. Bizim ülkemizde ne zaman bir problemen sorumlusu aransa kabak hep ya bir işçinin ya da karar alma yetkisi bulunmayan birisinin başında patlıyor ve karar alanlar bunu bildiği için aynı yanlışları binlerce kez yapıyorlar(Skin in the Game eksikliği yani).

Yazımı internette bulduğum şu yatırım tavsiye ile bitireceğim ve bu tavsiyeyi verenin Skin in the Game kavramına uygun yaşaması için bu tavsiyeyi vermektense bu tavsiyeyi ciddi bir şekilde uygulaması gerekmekte.

“Bütün paranızı TL ye yatırın çünkü Avrupa birliği (ve beraberinde Euro) çökmekte , Amerika ve Çin ticaret savaşlarından dolayı birbirini baltalamakta ve ilerleyen günlerde yeninilikçi ve verimli üretim tekniklerinden dolayı altın miktarının piyasadaki miktarının artmasından dolayı altının değeri düşecek. Bu ne demek bu şu demek TL dünyanın rezerv parası olacak ve değerlenecek.”

 

 

 

Kitap içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s