Kitap – Kıskanmak

Nahid Sırrı Örik tarafından yazılan Kıskanmak isimli romandan bahsedeceğim. Kitap 1946 yılında yazılmış fakat 1922-1923 yılları arasında geçiyor. Baş karakterimiz Seniha’nın kalbinin derinliklerinde hissettiği kıskançlık duygusunu konu ediniyor. Bu duygunun oluşmasının sebeplerini, nasıl büyüdüğünü ve açığa çıktığını görüyoruz.

Öncelikle yazardan bahsetmek istiyorum. Kitabı 2 arkadaşımla birlikte okuyoruz ve kitabı okurken ben yazarı ve dönemi araştırdım, onlar da 2 karakter seçip analizlerini yaptılar ve sonrasında tartıştık. Sanki TK dersi alıyor gibi okuduk kitabı 🙂 Yazar 1895 yılında doğmuş; Osmanlı döneminin sonlarını ve Cumhuriyet döneminin başlarına yakından tanıklık etmiştir. Dönem itibariyle genellikle o dönem romanlarında konakta yaşayan ve yeni modern hayata uyum sağlamaya çalışan karakterlerin bu geçiş süreci konu olurdu, Kıskanmak gibi.

Yazar eşcinsel olduğu için dönemdeki diğer yazarlar tarafından homofobik eleştirilere maruz kalmış ve dışlanmıştır. Bu sebeple hakettiği dönemi çoğu sanatçı gibi yaşadığı dönemde görememiştir. Aynı zamanda kitaptaki kadın karakterlerin derinlemesine ruh hallerini ve kendi gözlerinden olaylara bakış açısını yazarımız çok özenle yorumluyor ve bu yazarın eşcinsel olmasına bağlanıyor.

30’lu yaşlarının sonundaki Seniha ailesi tarafından ihmal edilmiş, annesi ve çevresi tarafından çirkin görülen bir karakter. Abisi Halit ise yurt dışında okumuş, iyi eğitimli bir mühendis. Geçkin yaşlarında Mükerrem isimli pek eğitimli olmayan genç ve güzel bir karakterle evleniyor. Bu 3 karakter Ankara’dan Zonguldak’a taşındıklarında olaylar başlıyor ve kitabın adını aldığı “kıskanmak” duygusunu bu olaylar çevresinde görüyoruz.

Kitap 2009 yılında Zeki Demirkubuz tarafından film olarak seyirciyle buluşuyor. Kitabı okuduktan sonra filmi de izlemenizi tavsiye ederim.

Kitabı sevdim, özellikle Seniha karakterini yorumlamak ve yaşadığı tüm ruh hallerini düşünmek çok hoşuma gitti, karmaşık bir karakter. İyi okumalar 🙂

 

Kitap içinde yayınlandı

Kitap – Kıskanmak” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s