Uygulama – Storytel (Sesli Kitap)

Kapak resmi

Faydasını gördüğüm sesli kitap uygulaması olan Storytel’i bu yazıyla sizlere önermek istiyorum. Bu platformu bir müddettir biliyordum, pek ilgimi de çekmiyordu, ta ki iş yerine daha sık arabayla gitmeye başlayana kadar.

Önceleri spotify üzerinden sesli hikâye ve podcast tarzı dinlemeler yaptım. Bu bağlamda sizlere BBC Radio’nun The English We Speak programını önerebilirim. Aynı süreçte Storytel’de arkadaşımın bana kitap paylaşımı üzerine Yetişin Çocuklar adlı kitabı dinledim. Bu kitabı dinledikten sonra uygulamanın işimi göreceğini anladım.

Storytel uygulaması, 2005 yılında İsviçre, Stockholm merkezli olarak kurulmuş, dünya genelinde 400 binden fazla okuma ve dinleme yapabileceğiniz kitap bulunduran bir ağ olarak adlandırılabilir.

Olumlu Yanlar

Hikâye seslendirmesinin tarzı, kalitesi, ayraç koyma, not alma gibi farklı özelliklerinden dolayı Storytel üyeliğimi başlatmaya karar verdim. İnternet üzerinden üye olursanız aylık 30 tl, telefon uygulaması üzerinden üye olursanız ise aylık 35 tl ücret ödeyeceksiniz. Bu üyeliklerin kullanımı telefon üzerinden olmaktadır. Bazı kitaplar sesli, bazı kitaplar yazılı, bazıları ise her iki şekilde okunup dinlenilebilir olarak programda yer alıyor. İngilizce ve Türkçe seçenekler mevcut. Kitapları internet olmadan da telefonunuza indirerek dinleme yapabiliyorsunuz. Belirli zamanlarda yeni kitaplar da sisteme eklenebiliyor.

Geliştirilebilir Yanlar

Uygulamada kitaplara puan verilip yorumlar da yapılabiliyor; fakat bu puan ve yorum sistemine ben pek güvenmiyorum. Bir de sitenin ve uygulamanın arama sistemini de geliştirilebilir olarak eleştireceğim. Birkaç genel kategori altında listelenmiş kitapları bulabilirsiniz. Zaman içinde daha kullanışlı hâle geleceğini umuyorum. Gene de bu uygulama işinizi fazlasıyla görecektir.

Sonuç

Ortalama kitap fiyatlarını baz alırsak ayda 1-2 kitap bile okusanız fiyatını çıkartmış olursunuz. Ben de okuduğum kitap hedefine katkı yaparak, sayıyı arttıracağını düşünerek uygulamaya abone oldum. İlk ay ücretsiz olarak deneme yapabiliyorsunuz. İlk aydan sonra ödeme başlıyor. Kayıt olurken 1 tl ücret kartınızdan kesilip sonrasında geri verilecektir. Arkadaşlarınıza 1 adet denemeleri için kitap da hediye edebiliyorsunuz. Kullanabiliyorsanız yararlı bir uygulama olarak hayatınızda yer alabilir. İyi okumalar, dinlemeler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s