Spor Ayakkabı İnceleme Sitesi – Runrepeat

runrepeat2

Runrepeat sitesini keşfettiğimde almak üzere olduğum koşu ayakkabısı hakkında yorumlar arıyordum. Tam ihtiyacıma yönelik değerlendirmelerin olduğu bu siteyi bulduğuma pek sevinmiştim. Yıllar içinde koşu haricinde farklı sporlara yönelik değerlendirme ve karşılaştırmaları içererek siteyi daha da büyütmüşler.

Sitede her ayakkabı için 0 ile 100 arasında corescore adı altında bir puan verilmekte. Bu puanın oluşturulmasında, olumlu ve olumsuz yorumlar, yorumu yapan kişinin konu hakkında tecrübeli olup olmadığı, ayakkabı hakkındaki yorum sayısı vb. farklı noktalar kullanılmaktadır. Corescore hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Sitede oldukça detaylı bir filtreleme seçeneği mevcut. Koşu ayakkabılarını örnek alacak olursak, sırasıyla cinsiyet, marka, yol türü, mesafe, bilek desteği, puanı, kullanım türü, ayak ağrısı, topuktan parmak ucuna yükselti farkı, giyen kişinin kilosu, ayakkabı rengi vb. birkaç özellik daha yer almakta.

Topuktan parmak ucuna yükselti farkı olarak yazdığım, sitede heel to toe drop olarak geçen, ayrıca shoe stack olarak da adlandırılan kavram hakkında iki adet video ekliyorum.

Bu videoda stack height çeşitleri gösteriliyor.

Bu videoda ise nasıl hesaplandığını görebilirsiniz.

Ayakkabıdaki bu yükselti farkını bilmeniz koşu tipinize göre ayakkabı seçmenizi sağlayabilir. Şahsen ben günlük hayatta desteği daha az olan minimal, hatta barefoot tarzı ayakkabılarla daha rahat etmekteyim. Önceki araştırmalarıma göre ayakkabılar arasındaki bu yükselti farklarının sakatlık yada benzeri bir rahatsızlığa yol açmadığını görmüştüm, kişinin rahatlığına ve tercihine göre seçebileceği bir durum. Gene de siz de araştırın ve kendiniz deneyimleyin derim.

Aşağıda görebileceğiniz gibi farklı spor alanlarında ayakkabı puanlamalarına siteden ulaşabiliyorsunuz.

runrepeat

Spor ayakkabılar hakkında incelemeleriniz varsa siz de bu siteye değerlendirmelerinizle başvurabilirsiniz. Hatta fazla inceleme ve iyi yorumlama yapanlara bedava ayakkabı bile verebiliyorlarmış.

Farklı ayakkabıları seçip karşılaştırma da yapabiliyorsunuz. Ayakkabı alımı yapmadan önce bu siteyi kullanmanızı ve yorumlara bakmanızı tavsiye ederim. Ayakkabıların sevilen ve sevilmeyen özellikleri özet yorumlarla belirtiliyor. İyi sporlar, hatta mümkünse iyi koşular 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s