Kitap: Karanlığın Sol Eli

Karanlığın Sol Eli, Ursula K. Le Guin tarafından yazılmıştır. Kitap bilim kurgu serisinin önemli örneklerindendir. Ursula K. Le Guin bu kitabıyla bilimkurgu alanında verilen en önemli iki ödülü, Nebula ve Hugo, almıştır. Kitabın konusu güneş sistemi dışındaki bir gezegende geçmektedir ve bu gezegenin sakinleri bildiğimiz anlamda cinsiyete sahip değiller.

Kış (Gethen) gezegeni çok çetin hava şartlarına sahiptir ve senenin çoğu günü kar yağmaktadır. Kış gezegeni sakinleri çetin hava şartlarında yaşamaya uyum sağlamış canlılardır. Gezegenin hava şartlarından dolayı besin maddesi bulmak ve ulaşım çok zordur. Teknolojik anlamda gelişmiş olmalarına rağmen uçak ya da roket yapacak teknolojileri yoktur. İletişimde radyo yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kış gezegeni sakimleri çift cinsiyetlidir ve periyodik olarak cinsiyet değiştirmektedir. Cinsiyet oluşumu karşılıklı cinsel etkileşim sonucu oluşmaktadır ve hormanların etkisiyle etkileşimde bulunanlardan birisi erkek diğeri ise dişi cinsiyete bürünmektedir. Periyodik cinsiyet değiştirmeden dolayı bir kişi bir çocuğun annesiyken ilerleyen dönemlerde başka bir çocuğun babası olabilmektedir.

Kış gezegeni sakinlerinin hayatı gezegenlerine dış uzaydan bir elçinin gelmesiyle değişmektedir. Bu elçi Genly Ai’dir. Genly Ai bu gezegenin sakinlerini varlığından haberdar olmadıkları bir birliğe davet etmekle görevlendirilmiştir. Genly Ai’ın kış gezegenine ayak basması politik ve kültürel bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir ve kış gezegeni sakinleri Genly Ai’ın uzaydan geldiğine inanmak konusunda çok da istekli değillerdir.

Kitapta anlatınlan olaylar sürükleyici ve düşündürücü. Okumanızı öneririm. Şimdiden iyi okumalar.

Kitap: Karanlığın Sol Eli” için bir yorum

  1. Bahsettiğin kitap Hainish Cycle serisinin içinde yer alıyormuş. Serinin içinde kitaplar sıralama farketmeksizin okunabiliyor sanırım. Listeme alıyorum ben de. Önerin için teşekkürler.. Okuduktan sonra tartışırız 😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s