Kitap – İnsan Neden Vegan Olur ? Hayvan Kullanımı Tartışmasına Bir Giriş

İnsan Neden Vegan Olur? Hayvan Kullanımı Tartışmasına Bir Giriş

Vegan beslenme mi dersiniz, bitkisel beslenme mi, yoksa et ve hayvansal gıda tüketmeme mi dersiniz.. Bilemiyorum, aralıklı sürelerle gel-gitler eşliğinde bu tarz bir beslenme seçmenin kendimize, herkese ve hayvanlara karşı bir görev ve saygı olduğunu düşünüyorum. Kafamdaki düşünceyi tam olarak aktaramayacağım, aktarmaya da çalışmayacağım. Ama böyle düşünmeyenleri yanlış görmüyorum. Herkes istediği gibi düşünebilir. Şimdi gelelim kitaba..

Kitap çok uzun bir kitap değil, hukuk profesörü olan Gary L. Francione ile Anna Charlton tarafından yazıldığı ve soru cevap şeklinde bir anlatım taşıdığı için farklı bir tarza sahip olduğunu görüyorsunuz, biraz savunmacı bir yaklaşıma sahip diyebilirim.

Köpek dövüşleri yaptıran Michael Wick adlı kişiden çok sık bahsetmiş, bunun yerine genel bir kavram kullanabilirdi.

Kitap uzun değil dedim ama gene de size sıkıcı gelebilir. Veganlık konusunda bilgi sahibiyseniz daha önce karşılaştığınız konular hakkındaki bölümleri okurken geçmek faydalı olabilir.

Kitaptan kendime en işe yarar olarak alabileceğim bölüm; vegan beslenmeye önce belirli öğünlerle başlanabileceği, örneğin sadece öğle yemekleri, akşam yemekleri, sabah kahvaltısı gibi, ve ardından tüm öğünlere yayma fikrinin bahsedildiği bölüm oldu.

Bu tarz bir beslenmeye geçerken aşamalı olarak davranılabilir. Haftanın 1-2 günü ya da haftada belirli birkaç öğünde kaçamak yaparak geçiş yapma fikri daha ılımlı ve kolay uygulanabilir olarak geliyorsa bence öyle yapabilirsiniz. Küçük bir kesimin %100 uygulamasındansa, daha çok kişinin %80 uygulamayla böyle yaşaması dünyaya kesinlikle daha yararlı olacaktır. Bu yüzden size nasıl kolay geliyorsa öyle yapmalısınız.

Ben kendi adıma vegan beslenme ve yaşamaya çalışmanın, yüzde yüz olmasa bile bu yolda ilerlemeye devam etme düşüncesinin yararlı olduğunu düşünüyorum.

Vegan yiyecekler için vegan dükkan, vegan bakkal, vegan dünyası, nuhun ambarı ve katkı deposu sitelerini önerebilirim.

Bursa’da gidebileceğiniz vegan cafe önerisi olarak Good Call Cafe ve Vegan Kantin‘i size önerebilirim. Ayrıca Tavşan Deliği ve Big Chefs‘in de vegan menü seçeneği bulunuyor. Eminim daha niceleri vardır ama aklıma gelenler bu kadar. Tabi bunun dışında çoğu yerde yiyebileceğiniz salataların büyük bir bölümü vb. seçenekler de vegan olmakta aslında.

Kitabın sonunda yer alan linkleri aşağıda görebilirsiniz. Konu hakkında daha bilgilendirici ve yararlı siteler olabilir; fakat şimdilik benim iletebileceklerim bu kadar.

https://www.abolitionistapproach.com/

https://www.howdoigovegan.com/

https://www.veganoluyorum.com/

Bir de dilerseniz eklediğim videolara göz gezdirebilirsiniz.

Herkese kendi seçtiği yolda sağlıklı yaşamalar dileklerimle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s