Hiçbir Şey Değirmeni ya da Diğer Adıyla Arşimet’in Elipsografı

Bu yazımda sizlere yakın zamanda Youtube de karşılaştığım bir araçtan bahsetmek istiyorum. Aracın adı hiçbir şey değirmeni. Adından da anlaşılacağı üzere bu bir değirmen ve hiçbir şeyi öğütmüyor. En azından değirmen olarak pek bir faydası yok diyebiliriz. Peki böyle bir değirmene ne ihtiyaç vardı?

Yazımın kapağındaki videoda farklı yapıdaki hiçbir şey değirmenlerini görebilirsiniz. Bu videoyu izlemesi çok tatmin edici. Bu değirmeni ilk gördüğümde hareket ediş şekli beni etkilemişti çünkü bu hareket benim için beklenmedik bir şeydi.

Aslında bu değirmene ilk olarak takip ettiğim Mathologer kanalında denk geldim. İlgili videoya linki kullanarak ulaşabilirsiniz. Bu videoda değirmen bir matematiksel araç olarak incelenmiş ve değirmen kolunun hareket esnasında izlediği yolun rotası farklı noktalar için gösterilmiş. Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Son olarak değirmen olarak pek işe yaramayan bu aletin diğer adı ise Arşimet’in Elipsografı. Aslında bu aracın pratik bir kullanım alanı var. Bu araç elips çizmekte uzun bir zamandır kullanılmakta.

Not: bu ve buna benzer araçların eğitsel amaçlı kullanılması gerektiğini düşünüyorum çünkü bunlar üzerinde düşünce deneyleri yapması çok zevkli olabilir.

Vaktiniz varsa linkteki wikipedia makalesini okuyabilirsiniz.

Tekrar görüşmek üzere.

Hiçbir Şey Değirmeni ya da Diğer Adıyla Arşimet’in Elipsografı” için 2 yorum

  1. 3blue1brown’dan mı buldun bunları 🙂 güzel olmuş gerçekten, bilgilendirici. Makine çocukların ilgisini çekebilir, birşey yapmıyor gibi gözükse de öğretici olarak kullanılabilir.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s