Kitap: The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty

narrow-coridor

The narrow coridor Daron Acemoglu ve James A. Robinson tarafindan yazılmıştır. Önceki bir yazımda gene bu iki yazar tarafından kaleme alınmış olan Ulusların Düşüşü kıtabından bahsetmiştim. Bu yazımda sizlere The narrow coridor kitabından bahsedeceğim.

Yazarların bu kıtapta cevaplamaya çalıştığı soru bir önceki kitaptakiyle (Ulusların Düşüşü) aynı: Neden bazı toplumlar refah düzeyi yüksek devletler kurabildi diğerleri kuramadı. Refah düzeyi yüksek devletler kurabilenlerle kuramayanların arasındaki farklar ve benzerlikler neler.

The narrow corridor kıtabının ana tezi devletin ve toplumun güçlerini orantılı olarak artırma fırsatı bulduğu yerlerde refah düzeyi yüksek ve demokratik devletler kurulabildi. Bu fırsatın elde edilemediği yerlerde ise farklı özellikteki demokratik olmayan devletler kuruldu.

Yazımın kapak resminde paylaştığım figür kitabın en önemli figürü. Refah düzeyi yüksek ve demokratik devletler bu figürde ortadaki ince koridorun üzerinde yer almaktalar ve bu sebeple kitabın adı The narrow corridor. İnce koridorda bulunan devletler devletin ve toplumun güçlerini orantılı olarak artıdığı devletler.

Devletin gücünü toplumdan fazla artırdığı ve toplumun temsil gücünü yitirdiği devletler ise bu figür üzerinde Despotik Leviathan olarak işaretlenmiş tarafta yer alıyor. Bu devletlerin en önemli özelliği despotik olmaları ve toplumun temsil hakkının olmaması . Ayrıca bu devletlerde yaşayan belirli bir elit grup harici insanların büyük çoğunluğu fakir oluyor. Zaten figüre üzerinde Çin örnek olarak verilmiş. Malesef ki Türkiye’de bu grup ülkeler arasında.

Devletin pek gücünün olmadığı ve üzerine düşen görevleri yerine getiremediği yerlerde ise toplum devletten daha güçlü oluyor. Bu sebeple insanlar kendilerine toplum tarafından biçilmiş kafesler içerisinde yaşamaya devam edıyor. Bu gibi devlerler ise bu figürün üzerinde Absent Leviathan olarak işaretlenmiş bölgede bulunuyorlar.

Gel gelelim kitapta değinilen önemli bir konsepte o da Red Queen effect. Bir devletin bu figür üzerindeki yeri garanti değil ve zamanla değişebilir. Bu değişim bir devleti koridorun içerisine sokarak demokratik de yapabilir ya da figürün daha uç noktalarını sürükleyerek durumu daha da kötüleştirebilir. Koridorda bulunan devletlerin ve o devletlerde yaşayanların sürekli olarak güçlerini artırmaya çalışamları gerekmekte sadece ve sadece koridor içerisinde kalabilmek için. Eğer devlet ya da toplum geri kalırsa bu figür üzerinde yer değiştirmek anlamına gelmekte.

Bu yazımda kısaca kıtabın ana tezine değindim. Özetle bu kitabı kesinlikle okumanızı öneriyorum. Kitabı okuduktan sonra dünyaya bakış açınız değişecek.

Şimdiden iyi okumalar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

 

Kitap içinde yayınlandı

Kitap: The Narrow Corridor: States, Societies, and the Fate of Liberty” için 2 yorum

  1. Ulusların Düşüşü’ni indirip başlayıp çok ilerleyememiştim, tekrar başlamak istiyorum. Son 1 aydır tatil dönemine girdiğimiz için kitap okuma, spor, film vb. aktiviteleri pek yapamadım malesef. Sonrasında bu kitabı okuyabilirim..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s