Sosyal Medya ve Haberler Hakkında Bir Karar

blocksite

Uzun bir süredir internet üzerinden haberleri takip etmek ve üyesi olduğum sosyal ağların bildirimlerini kontrol etmek günlük rutinimin bir parçasıydı. Bugün itibariyle günlük rutinimden haber sayfası ve sosyal medya bildirimi kontrollerini tamamen çıkarmaya karar verdim. Bu yazımda sizlere bu karırı neden aldığımı ve bu kararı nasıl uygulayacağımı anlatacağım.

Haber sayfalarını ve sosyal medya hesaplarımı neden takip etmeyi bırakmak istiyorum? Tabiki zaman kaybı olduğu için. Sosyal medyada hemen hemen hiçbir zaman yeni ve bana değer katacak bir şey bulamıyorum. Aynı kısır tartışmalar dönüp durmakta. Peki haberler daha mı farklı? Tabiki değil. Kendimi bildim bileli aynı haberler aynı saçmalıklar tekrar edip durmakta. Haber kanalları nasıl beceriyorsa aynı saçmalıkları bize yeni bir şey olmuş gibi servis etmeyi başarıyorlar tabi bu onların da işine gelmekte sonuçta hazırlıklı oluyorlar. Ülkede yeni bir şey olma ihtimali zaten yok çünkü ülkeyi yönetenler ve siyasiler koltuklarına öyle bir yapışmışki ancak ölüm ayırabiliyor onları koltuklarından. Ülkemiz her alanda 100 yıl gerinden gelmekte ve bunun şaşılacak tarafı yok çünkü ülkeyi 100 yaşındaki enerjisi bitmiş insanlar yönetmekte. Neyse uzun lafın kısası boş iş bunlar ve bırakma karı aldım.

İster istemez refleks olarak bazen haber ve sosyla medya sayfaları açıyorum. Bu refleks kısa bir sürede kırılacaktır. Bu süre zarfında bana yardımcı olacak bir uygulama buldum. Uygulamanın adı BlockSite. Uygulama Chrome markette ve Android markette mevcut. Paylaştıgım linkler vasıtasıyla uygulamaya ulaşabilirsiniz. Uyulamayı kullanması çok basit: Bloklamak istediğiniz sayfaların adını uygulamaya giriyorsunuz (yazımın kapak resmindeki liste benim blokladığım sayfalar) ve sonrasında blokladığınız bir sayfaya gitmeye çalışırsanız sizi komik bir resimle uyarıyor. Aşagıda uyarı resimlerinden birisini görebilirsiniz.

no-way

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Sosyal Medya ve Haberler Hakkında Bir Karar” için 3 yorum

  1. Genel kültür eksikliği gibi bir sorun olacak mı dersin ? Belki yurtdışında olduğundan pek sorun olmayabilir. Ben de pek takip etmiyorum haberleri. Ama ne çok uzak ne de çok yakın olmak doğru sanki. Bir şekilde öz bilgiyi almak lazım.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s