Film Önerisi: BlacKkKlansman

kkk-cover

Bu yazımda sizlere yakın zamanda izlediğim ve beğendiğim bir filmden bahsedeceğim. Filmin adı BlacKkKlansman ve 2018 yapımı. Film Amerika Birleşik Devletlerinin Kolorado eyaletinde geçen bir dizi olayı konu almakta.

Film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Anlatılan olay 1970’lerde geçmekte. Filmin ana karakteri, Ron Stallworth,  siyahi bir polis. Film Ron’un Kolorado Spring şehrinde bir polis karakolunda işe başlamasıyla başlıyor. Filmin ana konusu Ron ve bazı iyi polis arkadaşlarının ırkçı faşist Ku Klux Klan (KKK) üyelerinin düzenlediği bir saldırıyı nasıl etkili bir soruşturmayla bertaraf ettiğini anlatmakta. Tabi bütün film boyunca siyahlara yapılmış olan negatif ayrımcılıkla ilgili pek çok şey öğreniyoruz. İzlemesi zevkli ve bilgilendirici bir film.

Filmin sonunda filmin çekildiği zamanlarda Amerika’da yaşanan olaylara dair kısa bir video görüyoruz. Bu videoda arabalar siyahları desteklemek için eylem yapan insanları ezmekte, faşist Amerikan vatandaşları Amerika’yı yine büyük yapmaktan bahsetmekte. Bu videoları medyada görememiştik ve eminimki sosyal medya olmasa hiçbir zaman bunlardan haberdar olamayacaktık. Bu videolarda yine karşımıza Trump çıkmakta. Etrafını ifadesiz yüzleriyle sarmış danışmanlarıyla birlikte.

trup-talking

Peki Trump burada ne yapmakta? Tabiki de faşistliği, ırkçılığı körüklemek vasıtasıyla oylarını artırmak çabası peşinde. Aşağıdaki resimde yüzlere odaklanmak istedim çünkü ifadesiz suratların çok korkutucu olduğunu düşünüyorum. Ne demek istediğimi filmi izledikten sonra anlayacaksınız.

 

 

Peki Türkiye’de durum farklı mı? Tabiki hayır: Mevcut yönetim insanları dil, din ırk, mezhep bakımından bölerek kontrol etmek çabası içerisinde. İnsanları kamplara ayırıp böl ve yönet taktiği uygulamada çok uzmanlaştılar. Aynı söylem Türkiye’nin mevcut yönetiminde de var “Türkiye’yi büyük yapma, tarihi tekrar yazma vs vs”. Kara cahil  ve bölücü insanların tarih yazma sevdaları hiç bitmiyor.  Bu filmin son kısmındaki videoya dikkat etmemiz gerekmekte…

Filmi izlemenizi öneririm. Tekrar görüşmek üzere.

Film içinde yayınlandı

Film Önerisi: BlacKkKlansman” için 3 yorum

  1. Gerçek yaşantıdan alıntıysa ve siyahilere karşı ırkçlığını konu alan bir film varsa 1-0 önde başlıyor. Netflix’te gördüğüm bir filmdi ilgi çekici duruyor, en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum. Yazı için teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s