Hario Skerton PRO Kahve Öğütücüsü Hakkında Gelen Sorulara Cevaplar

 

ev-ogutucu

Merhaba bu yazımda bir önceki yazımda tanıttığım Hario Skerton PRO Kahve Öğütücü hakkında gelen sorulara cevap verdim. Bu cevapları ayrı bir yazı şeklinde paylaşmaya karar verdim çünkü bazı soruların cevabını bulmak için zaman harcamıştım.

Soru 1: Öğütücü içerisindeki bıçakları bilemek gerekiyor mu?

Hario Skerton PRO içerisinde bildiğimiz anlamda bıçak yok. Bu ve benzeri öğütücüler içerisinde ingilizce adı “burr” olan ve Türkçeye çapak olarak çevirilen iki parçadan oluşan bir aparat var. Bu yazımda bu parçaya öğütme aparatı diyeceğim. Öğütme aparatı iki farklı malzemeden üretilebiliyor: metal ve seramik. Seramik ögütme aparatları daha dayanıklı olduğu için ve daha az ısındığı için metal öğütme aparatlarına göre üstün kabul ediliyor( en azından bır yerde öyle okumuştum ). Hario Skerton PRO içerisimde seramik bir öğütme aparatı var.

Sorunun kısa cevabı: Hayır bıçakları bilemeye gerek yok çünkü öğütücü içerisinde bilenecek bıçak yok.

 

coffee-grinder-burrs
Metal öğütme aparatı.
burrs-seramıc
Seramik öğütme aparatı.

 

Soru 2: Öğütücünün ömrü uzun olacak mı?

Hario Skerton PRO ve benzeri gibi içerisinde öğütme aparatı bulunduran öğütücülerin ömürlerinin uzun olması için dikkat edilmesi gereken iki husus var. Bunlardan birincisi öğütücü hangi yönde dönmesi gerekiyorsa kolu sadece o yönde döndererek kullanmak. Hario Skerton PRO için kolun saat yönünde döndürülerek öğütme işleminin yapılması gerekmekte. Aksi bir dönüş öğütme aparatının dişlerine zarar verecektir. İkinci husus ise kahve çekirdeklerinin içerisinde taş vs gibi yabancı maddelerin olmadığından emin olunması gerekmekte çünkü öğütücünün içerisine giren yabancı madde öğütme aparatına zarar verecektir. Ayrıca öğütücüyle gelen kullanım kılavuzunu kullanmaya başlamadan önce kesinlikle okuyun.

Soru 3: Hario Skerton PRO ile öğütme boyutu ayarlanabiliyor mu?

Hario Skerton PRO ile içerisindeki bir vidayı kullanarak öğütme boyutu ayarlanabiliyor. Yanlış hatırlamıyorsam 14 kademeli öğütme boyutu ayarlama özelliğine sahip. Bununla ilgili olarak youtube da video bulmak kolay. Ben öğütme boyutu ayarından ve tutarlı öğütmesinden çok memnunum.

Soru 4: Bıçaklı öğütücülerle Hario Skerton PRO’nun farkı nedir?

Bıçaklı öğütücüler kahveyi bıçaklar vasıtasıyla parçalıyor bu sebeple tutarlı bir öğütme boyutu ayarlanması imkansız. Ayrıca bu öğütücüler aslında öğütücü değil çünkü öğütmüyor parçalıyor. Bıçaklı öğütücüler genelde çok amaçlı oluyorlar (baharat, tuz ve kahve öğütebilmekteler) ve daha ucuz oluyorlar. Aşağıdaki resimde örnek bir bıçaklı öğütücü görünmekte.

Blade-Grinder
Bıçaklı bir kahve öğütücü https://www.littlecoffeeplace.com/burr-grinder-vs-blade-grinder/

Soru 4: Hario Skerton PRO’nun Türkiye fiyatı neden çok yüksek?

Her geçen gün TL’nın alım gücü sıfıra daha fazla yaklaştığı için yurtdışında üretilmiş her ürün bizim için daha ulaşılmaz olmakta. Şaha kalkan Türkiye’nin klasik problemi.

Bu ürünü 50 Euro’ya aldım. Uzun süre kullanılacak bir ürün için değer diye düşünüyorum. Zaman gerçeği gösterecektir.

Hario Skerton PRO Kahve Öğütücüsü Hakkında Gelen Sorulara Cevaplar” için 2 yorum

  1. Yazıyı okurken üniversitede Etiler Starbucks’ta baristalara kahveyi verip öğüttürüşümüz geldi 🙂 Güzel zamanlardı.. Kahve çekirdeğini manuel öğütmek keyifli olsa gerek diye düşünüyorum, Türkiye’de fiyatı 500-600 TL arasında değişiyor.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s