Pırlanta Seçimi Nasıl Yapılır? 4C

Geçtiğimiz dönemde ablam için yaptığım araştırmalarım sonucu edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. Son senelerde sosyal medyayla birlikte yaşamımıza lüks hayata sahip olma, öyleymiş gibi görünme, kendini öyle konumlandırma ve bunu başkalarına gösterme kavramları fazlasıyla yerleşti. Bizler de az veya çok bunun birer parçasıyız. Yüzük seçimi de bu önemi artan kavramların başında geliyor. Peki pırlanta yüzük alınırken neye dikkat edilmeli?

Öncelikle her pırlanta elmastır, yani pırlanta elmasın doğada bulunan ham halinin işlenip kesim biçimiyle oluşan yeni adıdır. İlk dikkat edeceğiniz nokta; pırlanta yüzükler bana göre televizyonlarda reklamları olan firmaların mağazalarından alınmamalıdır çünkü aynı kaliteye sahip yüzüğü kapalı çarşı, kuyumcular çarşısı gibi bu işi yüz yıllardır yapan esnaflardan çok ucuza alabilirsiniz.

İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise yüzüğün HRD veya GIA gibi uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından incelenmiş ve sertifikalanmış olmasıdır. Mağaza sertifikalı yüzükler tercih edilmemelidir.

Bunlar tamamsa yüzüğü farklılaştıran ayrıntılara değinebiliriz. Yüzük genelde 4C dediğimiz kriterler üzerinden değerlendirilir. Bunlar renk (colour), berraklık (clarity), karat (carat) ve kesim (cut) dediğimiz 4C’den oluşmaktadır. Her pırlanta beyaz değildir, pırlanta ne kadar beyazsa o kadar değerlidir. Mümkünse D-E-F skalasını tercih edebilirsiniz.

pirlanta-rengi

Karat dediğimiz boyut biçimi ise aslında bir çeşit ağırlık biriminden gelmektedir. 1 karat 200mg ağırlığındadır. Karat ne kadar fazla olursa taş da o kadar değerlidir. Parmaklar uzun ve kalınsa biraz daha büyük bir taş daha güzel gözükecektir, parmaklar kısa ve inceyse 1 karat ve üzeri yüzükler çok büyük durup parmakları daha da kısa gösterecektir.

9519242674226

Diğer kriterimiz berraklık ise pırlantanın ne kadar temiz olduğu ve hatasız olduğuyla ilgilidir. Ne kadar az hata o kadar değerli bir taş demektir. Mümkünse SI’dan aşağıya gitmemenizde fayda var, I’lar neredeyse kömür gibidir 🙂 Not: VS-very small inclusions demektir.

pirlanta-berraklik-dereceleri

Diğer bir kriterimiz ise pırlantanın kesimidir. Pırlantanın kesimi çok önemlidir, asıl parıltı ve ihtişam kesime göre belirlenir. Işığın yansıması ve pırlantanın ışıltısı için kesimin iyi olması gerekir. İdeal pırlantada 57 yüzey olmalıdır, aşağıda görünen her bir üçgen parça bir yüzeyi temsil ediyor. Mümkünse good-excellent olması tercih edilmelidir.

Diamond-Symmetry

excellent_diamond_symmetry

Bunların haricinde pırlantanın kaç montürde ( tırnak ) bulunduğu da önemlidir. Yazının resmindeki yüzük 6 montürlüdür, genelde taşı daha güzel gösterir. V shape montürler de çok yaygındır, mümkünse 6 tırnaklı tercih edilmelidir.

Örnek bir raporu aşağıda paylaşıyorum, bulduğunuz yüzüğün grading report numarasını hangi sertifikaya aitse kendi sitesinde aratırsanız bulabilirsiniz.

https://my.hrdantwerp.com/index.php?id=24

PIRLANTA 4C

Pırlanta Seçimi Nasıl Yapılır? 4C” için 3 yorum

 1. Ben de yazını çok beğendim.

  Aklıma şöyle bir soru geldi: acaba taşın boyutuyla sahip olacağı yüz sayısı bir şekilde ilintili mi?

  Ne düşünüyorsun bu konuda Arif?

  Beğen

  1. Hayır Kadir, boyut arttıkça yüzeyler daha da büyük oluyor. Bunun yanı sıra kaç yüzey olacağı taşı işleyen kişiye kalmış, elmaslar da genelde 16-37 yüzey arasında değişiyor. Benim okuduğum kaynaklarda pırlantanın 57 yüzey olmasının en ideal sayı olacağını söylemişler.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s