Belgesel – The Last Dance

fREE-watch ! The Last Dance Season 1 Episode 6 - Full Episode

Geçen haftalarda bir zamanlar Chicago Bulls’un antrenörü olan Phil Jackson‘ın yazdığı Kutsal Çemberler adıyla Türkçe’ye çevrilen kitabı okumuştum. Zen ile ilgili olduğu için kitabı listeme almıştım. Uzun bir kitap değil, zenden daha çok basketbolla ilgili olan bir kitap diyebilirim. Aradığımı tam bulamasam da beni tatmin etti.

Sonrasında ara sıra karşıma çıkan The Last Dance adlı belgesele de bir göz atayım dedim. Bu mini dizi IMDB’de 9,2 puana sahip. Eğer sporla biraz ilginiz varsa bu diziyi izlemek kesinlikle hoşunuza gidecektir.

Dizide yoğunluklu olarak Michael Jordan’ın üzeriden, Chicago Bulls’un kazandığı kupaların hikâyesi ve takımın gidişatı anlatılmaktadır.

Beni en çok etkileyen kısım Jordan’ın azmi ve çalışkanlığı oldu. Sporcuların neden kazandıklarının hakkını vermediği, ya da neden kendini daha çok geliştirmeye uğraşmadığı konusu hep beni düşündürür. Benimkisi yanlış bir düşünce olabilir ama bir çoğunun çok daha iyi bir performans gösterebileceğini düşünüyorum.

Amazon.com: Michael Jordan Chicago Bulls Last Shot 1998 (Basketball) Sports  Print - Matte Poster Frameless Gift 12 x 18 inch(30cm x 46cm)-MS-GZ024:  Posters & Prints
Jordan’ın Son Basketi

Aslında bu iyi performans gösterme konusu kendimiz ve herhangi bir konu üzerine de olabilir. Jordan’ın odak noktası basketbol üzerineydi. Biz de kendi odağımızı işimiz ya da başarılı olmak istediğimiz bir uğraşımız yapabiliriz.

Başarısızlığı kabul ederim, herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Fakat denememiş olmayı kabul edemem.

Babam her zaman yapmak istediğin bir şeyi yapmak için asla geç olmadığını söylerdi. Ve “Deneyene kadar neyi başarıp neyi başaramayacağını bilemezsin” derdi.

Michael Jordan

Yukarıda geçen Jordan’ın sözlerinin başarı yolunda motive etme konusunda destekleyici olduğunu düşünüyorum.

Bazen yorulsakta her zaman denemeye devam etmeliyiz. Sonunda hedefimize ulaşacak olmak tüm bu yorgunluklara ve düşüp kalkmalara değecektir.

Bazıları yapmak ister, bazıları olmasını ister, bazıları ise yapar.

Michael jordan

Belgesel – The Last Dance” için 3 yorum

  1. Belki de sadece basketbolun degil, spor tarihinin en iyilerinden biri. Gunumuzde ise 35 yasinda kupa kaldiran bir Lebron James izliyoruz. Jenerasyon olarak sansli sayiliriz.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s