Kitap – Su Adamı

Su Adamı

Su Adamı, İthaki Yayınları tarafından Mayıs 2017’de Türkçe’ye çevrilerek yayınlanmıştır. Rus yazar Aleksandr Belyaev’in 1928 yılında Chelovek-Amfibiya ismiyle yazdığı kitaptır. Kapaktaki görselden ve kitabın isminden de anlaşılacağı üzere denizde yetenekleri olan bir karaktere sahip diyebiliriz.

Kitabı okurken The Shape of Water ve Hellboy filmlerini anımsadım. Ayrıca H. G. Wells‘in yazdığı Dr. Moreau’nun Adası adlı kitabı da çağrıştırdı. Belyaev yazmaya başlamadan önce Jules Verne ve H. G. Wells’in eserlerini okumuş, onlardan da etkilenmesi muhtemel.

Kitabın gene Chelovek-Amfibiya adıyla 1962 yapımı bir filmi de mevcut. Günümüz koşullarıyla yeniden çekilmesi merak uyandırıcı olabilirdi.

Su adamı karakteristiklerine sahip literatürdeki benzer karakterlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu kitap İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri Serisi’nde yer almaktadır. Diğer kitaplara da gözatmakta fayda olabilir.

Kitapla ilgili ufak yorumuma gelecek olursak; farklı karakterlere ufak dalışlar yaparak birkaç değişik konumda geçiyor diyebilirim. Anlatım ve konular arası geçiş biraz hızlı olmuş gibi geldi. Belki tahmin edebileceğiniz şekilde ilerlese de beklenmedik sürprizler de çıkıyor. Kitabın sayfa sayısı 240 civarında, aslında en az bir o kadar daha dolu olabilirdi. Yine de okumanızı tavsiye ederim.

Ne okursanız şimdiden iyi okumalar !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s