Kitap – Şeker Portakalı

Şeker Portakalı - Mini Kitap

Brezilya‘nın Minas Gerais bölgesinde yaşayan fakir bir ailenin beş yaşındaki oğlu olan hayal gücü çok gelişmiş Zeze adlı çocuğun başından geçenleri konu edinir. Orijinali Portekizce olan eser 16 dile çevrilmiştir. Yazar, kendi çocukluğundan izler taşıyan kitabı 12 günde yazdığını ifade eder.

Yukarıdaki bilgiler yer alıyordu Şeker Portakalı’nın wikipedia sayfasında.

Kitabı sesli kitap olarak Mert Fırat’ın sesinden dinledim. Duyguları ifade edişi pek güzeldi. Şeker Portakalı’nı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Araştırdığımda bu kitabın da filminin çekildiğini gördüm. 2012 yılı yapımı. Daha önceki yazılarımdakinin aksine bu filmi izlemeyi düşünmüyorum. Kitabın verdiği duygudan daha yoğununu vereceğini düşünmüyorum.

Şeker Portakalı kitabını ilk duyuşum ilkokul sıralarına uzanıyor aslında. O sıralar kitap okumayı pek gerekli bulmazdım. Ara tatilde Portakal adında bir kitabı okumuştum ödev mahiyetinde. Öğretmenim de Şeker Portakalı mı diye sormuştu. Bu ödev için Şeker Portakalı’nı okuyanlar da vardı. O sıralar aklıma girmişti bu kitap aslında. Bu günlere kısmetmiş.

Kitabın 2 adet daha devam kitabı bulunuyor. Bunlara da zaman içerisinde göz gezdirmeyi düşünüyorum. İyi okumalar..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s