Günde 5 Dakika – 21 Gün Yoga

Bu yazıda size günde minimum 5 dakika yoga yapmamın etkileri ve 21 gün efsanesi hakkında kısa bir bilgilendirme yapacağım.

Öncelikle arasıra yoga yapmıyor değildim ama 21 günden fazla bir süredir genellikle her sabah; hiç olmadı yatmadan önce yoga yapıyorum. Güneşe Selam A serisini (Surya Namaskar A) uyguluyorum diyebilirim. Tek yapmam gereken evden çıkmadan önce 5 dakika daha erken uyanmak.

Bu aktiviteyi gerçekleştirmenin üzerimdeki etkilerine gelecek olursak; 3 hafta sonrasında özellikle ayak bileklerimde ve genel anlamda daha iyi bir esneklik kazandım diyebilirim. Ama bu hissiyat 3 haftaya yaklaşırken üzerime yansıdı. Fiziksel avantajından da öte, sevdiğim bir hobiyi gerçekleştirmeye zaman ayırmak benim kendime olan sevgimi, inancımı ve güvenimi daha da arttırdı.

21 gün hikâyesine gelecek olursak; bu linkteki vb. yerlerden okuduğum bilgileri aktarayım. Doktor Maxwell Maltz 1950 yıllarında yaptığı burun operasyonu, uzuv kesme ve hastaların vücutlarında farklılık yaratacak benzeri operasyonlarda hastaların kendi görüntülerine alışması için minimum 21 gün gerektiğini ifade etmiş. Kendi hayatında da bu kavramı uygulamış ve değişimlere ve alışkanlıklara minimum 21 gün gerektiğini fark etmiş. Çokça insanın ağzına takılan bu 21 gün sözü zamanla kısaltılarak başındaki “minimum” çıkartılmış ve alışkanlık kazanmak için 21 gün gerekir vb. olarak hayatımızda yerini almış.

21 gün işinin aslına gelecek olursak; Phillippa Lally’nin yaptığı bir araştırmada (2009) alışkanlık kazanmak için geçmesi gereken sürenin ortalama olarak 2 ay veya daha fazla bir süre gerektirdiği bulunmuş.

Alışkanlık kazanmak için aslında bu süreleri çok da düşünmeden 1’er 1’er, gün gün hedeflerimizin yolunda çalışmaya devam etmeliyiz. Bazen de yaptığımız başarıları bir durup düşünsek iyi olabilir. Kimimiz hergün otomatik 10 bin adım atarken kiminin hedefi 10 bin adım atmak olabiliyor ve bunun takibini yapıyor. Kimi her gün kendiliğinden 3 lt su içerken kimi minimum 2 lt hedefleyip takibini yapabiliyor. Yerine göre her gün yüzünü yıkamak, dişlerini 2 defa fırçalamak, sabah erken kalkıp kahvaltı yapmak, ılık su içmek, temiz hava almak bile ufak başarılar olabilir.

Geçen yıl kitap okumaya epey zaman ayırmıştım, ve bu yıl da devam ediyorum. Bundan sonra uzun aralık vereceğimi sanmam. Spor konusunda da belirli bir müddettir ritimli gidiyordum. Şimdi yogayı da hayatıma eklemeye çalışıyorum. Yoga için Daily Yoga App’i kullanıyorum; ama ilettiğim video vb. bile uygulanabilir. Ufak ufak da olsa her gün bir aktiviteye zaman ayırmanın bizi istediğimiz yola getireceğine inanıyorum. Size önerim bugün başlayın olacaktır. Alışkanlıkları koparmadan devam etmek üzere..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s