Kitap – Gerçek Özgürlük Kaderin Bilgisinin Vücuda Bürünmesiyle Gelir

Gerçek Özgürlük Kaderin Bilgisinin Vücuda Bürünmesiyle Gelir - Kanada

Bu kitabı önermek ve Destek Yayınları’nın felsefe serisi hakkında kısa bir bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı yazıyorum.

Destek Yayınları Felsefe Serisi yayın koordinatörü Özlem Küskü şu şekilde seriyi tanımlıyor; Seride seçilen her bir filozof ve kitap felsefenin derin sularına dalmak isteyenler ve nereden başlayacaklarını bilemeyenler için bir yol haritası. Her kitap filozofun temel düşüncelerinin birer özeti, derinleşmek isteyenler için de rehberlik edecek bir kılavuz diyebiliriz.

Sitede gözüktüğü üzere seride şu an 41 kitap bulunmaktadır; ama bu sayı devamlı artmaktadır.

Kitapta ilgimi çeken bazı kısımları alıntılayarak devam ediyorum.

İnsan başına birşey geldiğinde, sanki o olay hiç bitmeyecek gibi hisseder. Bugün beklemediğiniz bir olayla karşılaştığınızda sanki tüm yaşamınız o olaya bağlıymış gibi tepki verirsiniz. Oysa çok uzak değil yarın bile bu olayı hatırlamayabilirsiniz. Dün bu olay tüm gününüzü kapsamışken, bugün nasıl olur da hiçbir anlam ifade etmeyebilir. İşte tam bu noktada Kanada hareketin doğasını açıklayarak aslında başlatılan her hareketin nasıl kölesi olduğunu gözler önüne serer. Bunu açıklarken üzerinde en çok durduğu konu…

Öyleymiş gibi davransa da insan aslında kumaşında yoksa öyle olamaz. Bu yüzden insanlar aslında değişmez. Dharmasını gerçekleştirmek için sahip olduğu nitelikler dharma tamamlanana kadar oradadır. İnsan değişmez, ama elindekini nasıl kullanacağını öğrenerek etkileşimini değiştirebilir.

Oluşuna şahitlik ettiğimiz herşeyin yokluğuna da şahitlik edeceğiz. Sahip olduğumuz herşeye sahip olmadığımız bir an da gelecek. Neye sahipsek bir an vardı ve ona sahip değildik. Bunu hatırlamak ve her daim bunun farkında olmak insanı bağlanma hâlinden kurtarır.

Kişi bulunduğu anda tamamen mevcut olduğunda kütle çekim alanı eşik değerinden yüksektir. Böyle bir kişi aya gitmez, ay ona gelir. Hayaller kütlesizdir, kişi hayal kurduğunda o hayale doğru çekilmez. Hayaller ancak içine inanç yüklenerek planlara dönüştürülürse kütlesi olur. Hayal kendi başına içi boş bir balon gibidir..

Birşeye karşı tutumumuz hayata karşı tutumumuzdur. Bir söz vardır, sevgilin garsona nasıl davranıyorsa yarın sana da öyle davranacaktır. Yanındaki insanın başkasına gösterdiği davranış başkasına özel değil kendine özel. İçinde o davranışlar mevcut, sadece çıkacak doğru zamanı bekliyor.

Kitap filozof Kanada‘nın öğretileri üzerine olmaktadır, genel olarak dharma ve karma kavramları üzerinden ilerliyor. Dharmayı kabaca tanımlamak gerekirse; hayatın anlamı, kozmik düzen, doğru yaşama biçimi vb. farklı tanımlamalar yapabiliriz. Karma ise muhtemelen daha tanıdık gelecektir, kısaca sebep-sonuç diyebiliriz. Yukarıdaki alıntılar ilginizi çektiyse zaten kısa olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Muhtemelen ilk sayfalarda sizi bağlayacaktır.

Yazar Çetin Çetintaş hakkında bilgiyi bu linkten görebilirsiniz, bana öyle geliyor ki kendisi de kitapta geçen felsefe vb. düşünceler üzerine hayatını yaşıyor olmaktadır.

Bu seriden listeme aldığım kitaplar var, fırsat buldukça okumayı düşünüyorum. Mümkün oldukça, kısa kısa önerilerdde bulunmaya devam edeceğim. İyi okumalar !

Kitap – Gerçek Özgürlük Kaderin Bilgisinin Vücuda Bürünmesiyle Gelir” için 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s